Reklama

Ropa

Białoruś ogranicza transport ropy do Polski

Fot. Gomeltransneft
Fot. Gomeltransneft

Białoruski operator Gomeltransnieft ograniczył na trzy dni dopływ ropy do Polski rurociągiem "Drużba". Powodem mają być niepanowane prace konserwatorskie. 

Według agencji informacyjnej TASS, w związku z rozpoczęciem nieplanowanego remontu jednej z nitek rurociągu, przesył ropy w kierunku Polski zostanie ograniczony przez conajmniej trzy dni. 

Igor Demin, rzecznik rosyjskiego Transnieftu, zapewnia jednak, że miesięczny cel dostaw ropy do Polski nie ulegnie zmianie. 

Reklama

Reklama

Komentarze (2)

 1. Niuniu

  Jak na razie Łukaszenko nie groził Polsce i UE wstrzymaniem tranzytu ropy. Jedynie ostrzegał, że jeśli nowe sankcje będą faktycznie dotkliwe i trudne do zignorowania to Białoruś odpowie a jedną z możliwych odpowiedzi będzie zamknięcie tranzytu gazu rurociągami położonymi na terytorium Białorusi. Panowie na tym forum zlekceważyli te groźby informując, ze właścicielem tych rurociągów jest rosyjski Gazprom. Ni i co z tego? To nadal jest terytorium Białorusi i łukaszenko jak najbardziej może taką groźbę zrealizować. I jest to nawet w interesie Gazpromu bo zwiększa presję na wzrost cen gazu w UE oraz dostarcza kolejnych argumentów za jak najszybszym uruchomieniem NS2. Ale z ropą jest zupełnie inaczej. Tu pole manewru odbiorców jest większe. Możemy ropę kupić gdzie indziej i przetransportować do Polski morzem. Tak więc nie wierzę, że za tym ograniczeniem przesyłu kryje się jakiś interes polityczny. Ale z gazem morze być zupełnie inaczej.

  1. Szept

   Niestety z ropą jesteś nadmiernym optymistą. W 2019 r sprowadziliśmy z Rosji 61% ropy, co jest chyba rekordowym wynikiem, w 2013 było ponad 90%. Rozbudowaliśmy terminal naftowy i gazociąg łączący Gdańsk z Płockiem, ale nie ma opcji żebyśmy byli w stanie sprowadzić te 60% z innych kierunków. Poza tym w 2019 był słynny kryzys chlorkowy i od kwietnia do czerwca były problemy z ruskimi rurami. Ropa Ural jest przeważnie trochę tańsza niż Brand co umożliwia naszym rafinerią przystosowanym do jej przerobu ciągnąć z tego pokaźne korzyści. Jednak w 2019 ceny obu były zbliżone więc firmy importujące były bardziej elastyczne. Czytałem opinie specjalistów że import z Rosji w następnych latach wzrośnie powyżej tych 61%. No chyba że Prezes wyda polecenie panu Obajtkowi żeby nie patrzył na rachunek ekonomiczny. Wszak Polscy i tak zapłacą, rządzący już ogłosili że akcyzy nie obniżą choć benzyna na stacja przebiła 6 zł.

  2. Po czwarte atom

   Wiesz dlaczego rosyjska ropa jest tańsza (oprócz tego że jest bardziej zasiarczona)? Dlatego, że MOŻEMY bez wysiłku sprowadzić ropę nierosyjską naszymi połączeniami. Do niedawna mieliśmy najdroższy rosyjski gaz w Europie, bo NIE MOGLIŚMY sprowadzić innego. Po prostu tak działa rynek.

  3. Szept

   Co za bzdury. Węgrzy też nie mogli sprowadzić innego i nie narzekali na ceny gazu, odpowiedz sobie dlaczego.

 2. Bosman

  Jak Polska zamknie wszystkie przejścia graniczne z Białorusią , to sytuacja będzie ciekawa.