• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Amerykanie przechwycili transport nielegalnej irańskiej ropy

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przekazał, że członkowie załogi transportu ładunków próbowali ukryć pochodzenie ropy, przeładowując ją z jednego statku na drugi.

Departament Sprawiedliwości USA zwrócił się we wtorek do amerykańskiego sądu okręgowego o zezwolenie na zajęcie ropy transportowanej przez tankowiec pływający pod banderą Liberii Achilleas, ponieważ ropa, według DS, pochodzi z Iranu i podlega sankcjom na mocy amerykańskich przepisów antyterrorystycznych - przekazał Bloomberg.

"Uczestnicy transportu  próbowali ukryć pochodzenie ropy przeładowując ją z jednego statku na drugi, fałszując dokumenty i podejmując inne działania, a także podając fałszywe dokumenty transportowe, aby wprowadzić właścicieli Achilleas w błąd" - oświadczenie ministerstwa.

Bloomberg informował wcześniej, że grecka firma Capital Ship Management Corp., która jest właścicielem tankowca, powiadomiła władze USA o możliwym irańskim pochodzeniu ropy, którą początkowo mylili z surowcami produkowanymi w Iraku.

Reklama

Reklama

Waszyngton, jak podała agencja, nawet w czasie administracji prezydenta Donalda Trumpa żądał przybycia tankowca do Stanów Zjednoczonych w celu rozwiązania kwestii jego ładunku, rzekomo w rzeczywistości należącego do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), który jest objęty sankcjami USA. Obecnie według agencji statek z dwoma milionami baryłek ropy na pokładzie znajduje się w pobliżu jednego z krajów Ameryki Łacińskiej, niedaleko amerykańskiego wybrzeża.

"Biuro Prokuratora Okręgowego Dystryktu Kolumbii będzie nadal współpracować z naszymi partnerami z organów ścigania w celu przechwycenia dostaw nielegalnej ropy z IRGC" - zacytowała agencja p.o. prokuratora okręgowego DC, Michaela Sherwina, rozpatrując wniosek Departamentu Sprawiedliwości.

Komentarze