News E24: Polska chce atomowego tandemu. USA mają współpracować z Francją

11 sierpnia 2021, 14:16
nuclear-power-plant-70893_1920
Fot. Pixabay

Według informacji portalu Energetyka24 rząd w Warszawie chce zaprzęgnąć do projektu jądrowego dwóch wykonawców – Amerykanów i Francuzów. Ma to zoptymalizować proces i powiązać z polskim atomem dwie zagraniczne siły. Gra idzie o wysoką stawkę – do podziału ok. 130 mld złotych.

Jak dowiedział się serwis Energetyka24, Warszawa prowadzi obecnie rozmowy w sprawie projektu jądrowego, które ukierunkowane są na stworzenie konsorcjum amerykańsko-francuskiego odpowiedzialnego za budowę polskich elektrowni jądrowych. Według strony polskiej, takie rozwiązanie pozwoli zoptymalizować projekt oraz będzie korzystne geopolitycznie.

W zamyśle Polski, głównym dostawcą technologii będzie amerykański Westinghouse. To reaktory tej firmy (AP-1000) pracować mają w elektrowniach jądrowych nad Wisłą. Z kolei francuski EDF będzie odpowiadał za dostawy komponentów służących do generacji energii elektrycznej i wsparcie inżynieryjne.

Rozwiązanie to jest dość zgrabną próbą pogodzenia szeregu interesów. Przede wszystkim, połączenie sił amerykańskich i francuskich daje teoretycznie większe szanse na sprawniejszy przebieg procesu – w dyspozycji znajdują się bowiem wtedy liczniejsze aktywa produkcyjne i szersza baza inżynieryjno-ekspercka. Po drugie, taki ruch jest geopolitycznym ukłonem zarówno w stronę kluczowego sojusznika Polski, czyli Stanów Zjednoczonych, jak i Francji, czyli regionalnego partnera w polityce europejskiej. Pozwala to zmaksymalizować korzyści strategicznej tej inwestycji.

Z drugiej jednak strony taki podział niesie też ryzyko przerzucania odpowiedzialność pomiędzy stronami za ewentualne opóźnienia w realizacji projektu.

Według informacji, jakie pozyskał serwis Energetyka24, koncepcja ta jest równocześnie wyjściem z pewnego impasu, w który wpadł projekt jądrowy, a na jaki zaczęli już zwracać uwagę polscy specjaliści zaangażowani w to przedsięwzięcie. Mieli oni wyrażać swoje niezadowolenie z tempa prac – i zyskali polityczne wsparcie, które doniosło ich skargi do kluczowych osób odpowiedzialnych w rządzie za energetykę i bezpieczeństwo. Teoretycznie odpowiedzialny za projekt Piotr Naimski. sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej podpisał w imieniu rządu porozumienie o współpracy ze stroną amerykańską. Z delegacją francuską prezentującą swoją ofertę, a goszczącą w Warszawie kilka tygodni temu, spotkał się natomiast wicepremier Jarosław Gowin, który we wtorek 10 sierpnia został zdymisjonowany. Zdaniem ekspertów, ale również polityków rządzącej Zjednoczonej Prawicy, takie porozumienie podpisane tylko ze stroną amerykańską może utrudnić Polsce negocjacje. Amerykanie  czują się dużo pewniej w wyścigu o polski atom i są mniej  skłonni do ustępstw.

„Powodem skarg była jakość dialogu inżynieryjnego z Amerykanami. Polscy specjaliści podkreślali korzyści płynące z zaangażowania Francuzów do projektu – w tym na aspekt mobilizacyjny. Główną korzyścią jest jednak możliwość skorzystania z zasobu francuskich inżynierów, którzy posiadają bieżące doświadczenie w kwestii realizacji wielu projektów jądrowych w różnych krajach świata. Takim atutem niestety nie mogą pochwalić się Amerykanie.” – mówi serwisowi Energetyka24 osoba zaznajomiona z przebiegiem rozmów.

image

 Reklama

Współpraca dwóch państw przy realizacji projektu jądrowego w państwie trzecim to nic nowego – zwłaszcza dla Francji. EDF ma już doświadczenia w takich przedsięwzięciach m.in. w Wlk. Brytanii (gdzie współpracuje z chińskim inwestorem przy elektrowni Hinkley Point C) czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (gdzie EDF przeszkolił kadrę do operowania elektrownią Barakah, którą zbudowali Koreańczycy).

Choć wariant amerykańsko-francuski jest obecnie opcją preferowaną przez Warszawę, to nie ma jeszcze pewności, czy zainteresowane strony (przede wszystkim USA) zgodzą się na taki podział ról. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni widać było jednak, że Francuzi znacznie zainteresowali się polskim projektem jądrowym. EDF otworzył w Warszawie swoje biuro, a francuski rząd powołał wysokiego przedstawiciela ds. współpracy jądrowej z Polską.

Czy sprytny plan Warszawy na pogodzenie dwóch konkurujących ofert się sprawdzi? Czas pokaże. Na razie projekt jądrowy zaliczy najprawdopodobniej kolejny rok opóźnienia względem harmonogramu, który został wyznaczony przez obecny rząd. Według Polskiego Programu Energetyki Jądrowej to w 2021 roku powinien być wybrany dostawca technologii. Wiele wskazuje jednak na to, że wybór będzie dokonany dopiero za kilkanaście miesięcy.

Zgodnie z PPEJ, pierwszy polski blok jądrowy ma ruszyć w 2033 roku. Docelowo nad Wisłą powstać ma 6-9 GW w atomie. Projekt kosztować ma ok. od 100 do nawet 130 mld złotych. To właśnie ta kwota ma być dzielona między wykonawców.

KomentarzeLiczba komentarzy: 94
reht
czwartek, 12 sierpnia 2021, 13:41

To również kolejna reakcja na "ukłony" USA wobec Nord Stream 2 - zamiast całego tortu - Amerykanie dostaną kawałek.

Kustosz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:18

Jak te elektrownie za 40 lat zaczną działać to gaz ziemny będzie tylko w muzeum.

Dr House
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:55

Wykluczyć Amerykanów z polskiego atomu. Jako partner są nie przywidywalni (NS2).

Paranoid
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:52

Czy rząd RP zrobił jakieś analizy ryzyka, coś opublikował przed takimi stwierdzeniami. Ot szybko szukając "Brookfield 'at a crossroads' on whether to sell Westinghouse, 08 February 2021" Reuters: "April 23 (Reuters) - Brookfield Business Partners (BBU_u.TO) is exploring options including the sale of a minority stake in Westinghouse Electric Co that could value the U.S. nuclear power developer ... " to oznacza, że West nie ma długoterminowo stabilnego właściciela branżowego > czy to ma znaczenie?

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:04

Chinom jak widac nie przeskadzało bo kupili od nich reaktory.

super
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:55

Super. Powinniśmy odkupić westing. I "prawie" sami wybudować sobie elektrownie.

Sssssssss
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:47

Czyli jakzwykle chciejstwo. Wątpliwe by Francuzi i USA chciało takiego konsorcjum, a jak zostanie wymuszone to dopiero będzie w nim "współpraca".

Rocco
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:25

Nie wiem czy chcą takiego konsorcjum, ale na pewno chcą 33,5 miliarda dolarów :)

say69mat
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:42

@defence24: Według informacji portalu Energetyka24 rząd w Warszawie chce zaprzęgnąć do projektu jądrowego dwóch wykonawców – Amerykanów i Francuzów. Ma to zoptymalizować proces i powiązać z polskim atomem dwie zagraniczne siły. Gra idzie o wysoką stawkę – do podziału ok. 130 mld złotych. ... Hmmm - casus Lex Cojones - jakim to cudem Rząd Najjaśniejszej RP chce dokonać cudu??? Czyli twórczej synergii potencjału konkurentów biznesowych, francuskiej i amerykańskiej energetyki jądrowej??? Jak na razie, kwestia cudotwórstwa leży zdecydowanie poza potencjałem i możliwościami prominentnych członków kierownictwa Partii i Rządu Najjaśniejszej i Niepodległej.

Tweets Energetyka24