Nykiel o konferencji ws. Iranu: rząd nie dba o bezpieczeństwo energetyczne

18 stycznia 2019, 11:50
globe-1029210_1920
Fot. pixabay

W rozmowie z red. Jakubem Wiechem poseł Mirosława Nykiel przedstawiła swoje zdanie w kwestii planowanej na luty konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu. Parlamentarzystka stwierdziła, że wydarzenie to popsuje dotychczasowe dobre relacje z Iranem. „Nie bez znaczenia dla polskiej gospodarki jest fakt, skąd kupujemy ropę” – dodała.

Jakub Wiech: Pani Poseł, jak konferencja ws. Bliskiego Wschodu, która ma odbyć się w Warszawie, może wpłynąć na nasze relacje z Iranem?

Poseł Mirosława Nykiel: Już wpłynęła i to wpłynęła źle, już wiemy, jak to Iran odebrał. Planowana konferencja zburzyła nasze dobre dotychczasowe relacje, zwłaszcza w kontekście tego, co Iran zrobił dla Polski po wojnie, a nie bez znaczenia dla polskiej gospodarki jest fakt, skąd kupujemy ropę.

Podobnie rząd traktuje energetykę. Myślę, że rząd nie zachował się według reguł miękkiej dyplomacji i skutki będą bolesne. Nie chcę przewidywać czarnych scenariuszy, ale rząd bardzo długo zwlekał ze strategią energetyczną, którą w końcu tak naprawdę jej nie przyjęliśmy.

Energetyka jądrowa jest w sferze marzeń. A teraz zaostrza się stosunki z Iranem. Jestem optymistką, aczkolwiek w tym momencie nie widzę nadziei dla polskiej energetyki. Myślę, że rząd nie dba o energetykę, o ceny energii, o bezpieczeństwo energetyczne.

A nie uważa Pani, że konferencja wzmocni nasz sojusz z USA?

Myślę, że nie. Uważam, że nasza siła – jako Polski – jest na tyle doceniana przez państwa zachodnie, na ile jesteśmy doceniani w ramach Unii Europejskiej. To znaczy, że dla USA jesteśmy liczącym się partnerem wtedy, kiedy będziemy mocni w UE. Sami nie jesteśmy dla Stanów partnerem. Trzeba się wpisywać w politykę USA, ale mądrze.

Dziękuję za rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Naiwny
sobota, 19 stycznia 2019, 01:24

100% racji Pani Poseł.

Tweets Energetyka24