Republikanie znaleźli sposób na zmuszenie Bidena do "pogrzebania" Nord Stream 2?

27 lipca 2021, 15:28
48309270832_cd7ab85d56_k
Fot. Matt Johnson / Flickr

Republikańscy politycy, pod przywództwem senatora Pata Toomeya, znaleźli sposób na „pogrzebanie” umowy Niemiec i USA ws. Nord Stream 2 - twierdzi jeden z felietonistów Bloomberga, Eli Lake.

Cztery lata temu Demokraci i Republikwanie uchwalili ustawę Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Lake zwraca uwagę, że zawiera ona klauzulę umożliwiającą „zablokowanie” działań prezydenta polegających na odmowie wprowadzenia środków ograniczających. Zapis ten miał wówczas stanowić wentyl bezpieczeństwa i narzędzie nacisku na Donalda Trumpa, oskarżanego o „zmowę” z Rosjanami.

Reklama
Reklama

Z biegiem czasu okazało się, że dodatkowe ponaglenia nie były Trumpowi potrzebne, ponieważ przyjął on w pewnym momencie twardą linię wobec projektu Nord Stream 2. Publicysta Bloomberga zauważa, że wspomniane przepisy mogą zostać teraz wykorzystane przeciwko Joe Bidenowi, który, jak na ironię, wielokrotnie krytykował Trumpa za jego postawę wobec Moskwy.

Republikanie uważają, że obecna administracja jest zobowiązana do przestrzegania zapisów CAATSA oraz nałożenia sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, która odpowiada za budowę magistrali.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Berlin i Waszyngton wydały wspólne oświadczenie w sprawie Nord Stream 2. Dokument mówi, że do realizacji projektu konieczne jest zapewnienie kontynuacji dostaw paliwa z Rosji przez Ukrainę po 2024 roku. Niemcy zobowiązały się też do ubiegania się o sankcje z Brukseli wobec Moskwy, jeśli użyje ona eksportu energii jako instrumentu wpływu na państwa europejskie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Z gor Alp
środa, 28 lipca 2021, 10:56

Jak Niemcy nie dostana tego gazu to wystapia z NATO. W tym roku niemiecki export zwiekszyl sie do Chin o 14% do USA o 23%

polak
środa, 28 lipca 2021, 04:04

To wszystko gra pod publiczke. Sprawy są już dogadane. A obecna Ameryka nie jest już tą sprzed 20 lat.

Tweets Energetyka24