Reklama

Elektromobilność

Renault i Powervault dają „drugie życie” akumulatorom z samochodów elektrycznych

Fot. Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) / Wikimedia / domena publiczna

Renault i Powervault ogłosiły współpracę w zakresie wykorzystania „drugiego życia” akumulatorów z samochodów elektrycznych, zamieniając je w domowe jednostki magazynowania energii. Współpraca ma na celu zmniejszenie o 30 proc. kosztów inteligentnych akumulatorów Powervault, a tym samym wypromowanie rozwoju systemu energii na potrzeby gospodarstw domowych na rynku masowym w Wielkiej Brytanii.

Powervault uruchamia testy na bazie 50 jednostek złożonych z akumulatorów w „drugim cyklu życia” i dostarczonych przez Renault do domów klientów, w których zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. Testy pozwolą określić wydajność techniczną używanych akumulatorów, jak również sprawdzić nastawienie klientów do kwestii magazynowania energii elektrycznej w domu. Będzie to również sposób na promocję strategii wdrażania tego rozwiązania na skalę masową. Testy zostaną przeprowadzone wśród klientów firmy M&S Energy i lokatorów mieszkań socjalnych oraz w szkołach w południowo-wschodniej części kraju.

Innowacyjny system akumulatorów domowych Powervault pozwala użytkownikom na prowadzenie bardziej „inteligentnego” stylu życia dzięki zwiększeniu możliwości magazynowania energii i wykorzystaniu energii wytwarzanej przez domowe panele fotowoltaiczne. Jednostki Powervault mogą być automatycznie ładowane prądem taniej poza godzinami szczytu. System jest ważnym elementem inteligentnego domu dzięki zoptymalizowanemu wykorzystaniu energii. Oprócz zmniejszenia kosztów produkcji systemu Powervault, drugie życie akumulatorów Renault pozwoli zoptymalizować cykl życia akumulatorów przed recyklingiem.

Ogłoszona dzisiaj współpraca z dwiema uznanymi markami, Renault i M&S, jest ważnym krokiem w naszym dążeniu do globalnego zastosowania systemów magazynowania energii w domu. Właściciele domów i nasi partnerzy są obecnie na etapie poszukiwań sposobów na wykorzystanie rewolucyjnego inteligentnego zarządzania mocą. To kwestia czasu, nim jednostka Powervault stanie się w brytyjskich gospodarstwach domowych urządzeniem tak powszechnym jak zmywarka.

wyjaśnia Joe Warren, dyrektor generalny Powervault
 

Dzięki współpracy z firmą Powervault w dziedzinie magazynowania energii domowej, Renault wzbogaca globalną strategię drugiego cyklu życia akumulatorów o nowy element. Strategia obejmuje już szeroki zakres zastosowań, od budynków przemysłowych do prywatnych gospodarstw domowych. Drugi cykl życia pozwala nie tylko wydłużyć okres użytkowania akumulatorów z samochodów elektrycznych przed recyklingiem, także umożliwia konsumentom zaoszczędzić pieniądze. Jest to sytuacja win-win-win dla właścicieli samochodów elektrycznych, dla właścicieli domów i dla całej planety.

dodaje Nicolas Schottey, dyrektor programu Akumulatorów i Infrastruktury Samochodów Elektrycznych Renaul
 

Renault, lider pojazdów elektrycznych w Europie, przyczynia się do przekształcania systemu energetycznego dzięki ponownemu wykorzystaniu akumulatorów z samochodów elektrycznych do przechowywania energii. Okres życia akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych wynosi zwykle od 8 do 10 lat. Niemniej po upływie tego czasu akumulatory wciąż można wykorzystać stacjonarnie, dzięki czemu zyskują dodatkowe życie, zanim trafią do recyklingu. Szacuje się, że w systemie Powervault dodatkowa długość życia akumulatorów Renault wyniesie od 5 do 10 lat. Zanim akumulatory rozpoczną drugi cykl życia, są one wyjmowane z pojazdów elektrycznych i sortowane, a następnie Powervault przekształca je w mniejsze akumulatory do własnych zastosowań.

Czytaj też: Plug In Adventures pokonał trasę Rajdu Mongolii autem elektrycznym

Wiemy, że klienci M&S chcą podobnie jak my dbać o naszą planetę i budować zrównoważoną przyszłość. M&S Energy może najmocniej oddziaływać poprzez oferowanie energii odpowiedzialnej i pomaganie naszym klientom w jak najefektywniejszym jej wykorzystaniu. Od 2015 roku dostarczamy energię w 100% odnawialną. Inicjatywy takie jak nasz Community Energy Fund pomagają społecznościom coraz lepiej dbać o środowisko i finanse. Dzięki testom przeprowadzanym wspólnie z Powervault mamy wielką szansę pomóc naszym klientom w obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu oddziaływania na środowisko. Chcemy, żeby zrozumieli, w jaki sposób tworzymy inteligentne systemy magazynowania energii.

mówi Jonathan Hazeldine, dyrektor M&S Energy

Testy drugiego cyklu życia prowadzone przez firmę Powervault rozpoczną się w lipcu 2017 roku i będą trwały przez rok. Do testów w Anglii zostanie przekazanych 50 jednostek, które zostaną zainstalowane przez firmę Solarcentury u klientów firmy M&S Energy, w domach w mieście Hyde i w mieszkaniach socjalnych, a także w szkołach Royal Borough of Greenwich. M&S Energy skontaktuje się z wytypowanymi klientami, żeby ustalić, czy są zainteresowani udziałem w kampanii testowej.

Innowacyjna kampania crowdfundingowa w celu przyspieszenia działań

Powervault już kilka miesięcy temu rozpoczął na portalu CrowdCube kampanię zbierania funduszy, zapraszając inwestorów do nabycia udziałów w tej szybko rozwijającej się spółce. Zamiarem Powervault jest pozyskanie kapitału w wysokości 2,5 mln € w funduszach equity, aby obniżyć podatki wynikające z EIS w Wielkiej Brytanii i przyspieszyć wdrożenie systemu Powervault w tym kraju. W tej chwili istnieje rynek ponad 800.000 domów przystosowanych dzięki zamontowanym panelom fotowoltaicznym do zastosowania instalacji magazynowania energii domowej. System Powervault jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli korzystających z energii słonecznej i dodatkowo ma możliwość automatycznego dopasowania się do najlepszej oferty cenowej w wykorzystaniu energii. Jest to doskonała inwestycja
w sektorze inteligentnego domu, który staje się obecnie rynkiem masowym.

Upowszechnianie inteligentnych liczników i inteligentnych taryf połączonych z inteligentną energią pozwoli firmie Powervault uczynić 26 milionów brytyjskich domów bardziej inteligentnymi. Niezależnie od zainstalowanych w domach paneli fotowoltaicznych, będzie można gromadzić energię w okresach, kiedy jest ona tania i wykorzystywać ją, kiedy jest droższa. Drugi cykl życia akumulatorów jest częścią strategii firmy Powervault, która zamierza zdominować brytyjski rynek magazynowania energii w domu, zapewniając klientom najlepszy zwrot z inwestycji. Biznesplan firmy Powervault zakłada sprzedaż 30 000 jednostek do 2020 roku, co będzie odpowiadało 15 000 akumulatorów z samochodów elektrycznych. Liczby mogą się podwoić, jeżeli testy potwierdzą zwrot z inwestycji przy wykorzystaniu akumulatorów.

Reklama
Reklama

Komentarze