Reklama

Autorzy opublikowanego w środę raportu podkreślają, że wydatki na OZE z roku na rok rosły, ale 2015 r. przyniósł po raz pierwszy rekordowy poziom w wielu kategoriach wydatków. Podkreślono, że rekordowe inwestycje w OZE odnotowano, mimo że ceny węgla kamiennego, jednego z głównych źródeł energii nieodnawialnej, w ostatnich latach gwałtowanie spadły.

W 2014 w branżę OZE zainwestowano 273 mld USD, a w 2015 - 285,9 mld USD. To rekordowa kwota, która przewyższa poprzedni rekord z 2011 roku o blisko 7,5 mld USD - wynika z raportu. 

Po raz pierwszy w historii w 2015 r. inwestycje w OZE w krajach rozwijających się (głównie w Chinach, Indiach i Brazylii) przewyższyły te z krajów bogatych. W krajach rozwiniętych inwestycje w OZE zmalały w 2015 roku o 8 proc. Odnotowano też ich rekordowy spadek w Europie o 21 proc. Mimo mniejszych inwestycji w Europie ilość pozyskiwanej energii z OZE z roku na rok rośnie.

Inwestycje w sektor energetyczny OZE wzrosły w 2015 r. najbardziej w porównaniu do poprzednich lat. Wzrost był widoczny we wszystkich regionach świata. To głównie inwestycje wiatrowe i solarne, które stanowią 77 proc. wszystkich nowych instalacji w OZE. Pozostałą część, w największej mierze, stanowią inwestycje w elektrownie wodne. Tymczasem, jak wyjaśnił PAP Roszkowski, polski ustawodawca koncentruje obecnie swoje działania dotyczące "zielonej" energii na wykorzystaniu biomasy, odchodząc jednocześnie od technologii wiatrowej, która była drugą najtańszą i najszybciej rozwijającą się alternatywą OZE w Polsce.

W raporcie REN21 wskazano też, że możliwości produkcji energii z OZE wzrosły w 2015 r. o ok. 147 gigawatów (GW). To największy roczny przyrost odnotowany do tej pory. Estymacja idzie w parze z wnioskiem, wedle którego w 2015 roku poczyniono rekordowe inwestycje w "zieloną energię".

W raporcie podkreślono wyraźny wzrost zainteresowania inwestycjami w OZE wśród prywatnych inwestorów, międzynarodowych firm oraz banków.

Zatrudnienie w sektorze OZE wzrosło w 2015 r. do 8,1 mln osób. W dużych elektrowniach wodnych zatrudnienie znajduje dodatkowe 1,3 mln specjalistów. Najwięcej osób pracuje w sektorze OZE w Chinach, Brazylii, USA i Indiach - wynika z raportu. 

REN21 to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Paryżu, która stanowi forum wymiany informacji na temat odnawialnych źródeł energii wśród kluczowych interesariuszy. Raport "Renewables Global Status Report", przygotowywany przez REN21, ukazuje się od 2005.(PAP)

Zobacz także: IRENA: w sektorze OZE pracuje już 8,1 mln ludzi

Zobacz także: Bezpieczeństwo energetyczne Polski: "Czy OZE podzieli los łupków?"

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama