E.Siarka: nie może być tak, że jedna sędzia podejmuje decyzje ws. newralgicznych interesów Polski

22 września 2021, 16:37
960px-Turow
Fot. Wikimedia
Energetyka24
Energetyka24

Nie może być tak, że od decyzji jednej osoby, nawet jeżeli jest to sędzia TSUE, zależą newralgiczne interesy państwa członkowskiego - mówił w środę na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Edward Siarka.

"Pytanie o procedury jest dzisiaj bardzo zasadne. (...) Jeżeli jest tak rzeczywiście, że jedna osoba, nawet jeżeli to jest sędzia (TSUE), może podejmować tak newralgiczne decyzje z punktu widzenia żywotnych interesów danego państwa, które zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu, bezpieczeństwu ludzi (...), to jest pytanie w jaki sposób te procedury należy zweryfikować, żeby nie dochodziło do takich sytuacji" - powiedział przebywający w Brukseli wiceminister, komentując postanowienie Trybunały Sprawiedliwości UE dotyczące nałożenia kar na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów.

"Dziś to dotyka Polski, a za chwilę może dotykać zupełnie innego państwa. (...) Wyłączenie Turowa oznacza paraliż całego systemu energetycznego w Polsce, a również i w Europie, ponieważ te systemy są ze sobą bezpośrednio połączone. Warto przyglądać się procedurom, które są stosowane w Trybunale" - zaapelował Siarka.

Wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Wiceminister Siarka poinformował, że trwają negocjacje z Czechami w tej sprawie, choć Praga postawiła "bardzo twarde" warunki.

"Ale wydaje mi się, że możemy mieć do czynienia i z taka sytuacją, co w tej chwili w tych rozmowach się pojawia, że może się okazać, że jeżeli te warunki zostaną mocno przez Czechów wyśrubowane, że bardziej się Polsce będzie opłacało zapłacić karę niż zapłacić Czechom. Wybór należy do Czechów" - skonkludował sekretarz stanu.

Obecna na tej samej konferencji prasowej europosłanka PiS Beata Kempa zwróciła uwagę, że w Czechach trwa obecnie kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 8-9 października.

Reklama
Reklama

"Mam nadzieję, że pan (Andrej) Babisz (premier Czech) przegra te wybory razem z partią, która w sposób niebywały walczy z jednym z państw członkowskich - w tym przypadku z Polską, ze swoim sąsiadem. (...) Jest to problem wydumany czysto polityczny ze strony czeskiej. Być może wspierany też przez Vierę Jourovą (wiceszefową Komisji Europejskiej). Ja mam nadzieję, że pan Babisz przegra wybory i przyjdzie rozsądny rząd i będzie można bardzo szybko się porozumieć" - oznajmiła Kempa.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Niuniu
piątek, 24 września 2021, 01:38

Tylko się zabić. Jak w ogóle można rozmawiać na tym forum z takimi ignorantami. Pisze taki "Nie było referendum ws. wstąpienia do uniokolchozu". Jak można tak kłamać? W 2003r odbyło się w Polsce ogólnokrajowe referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i ratyfikacji traktatu ateńskiego. Polacy odpowiedzieli na pytanie: Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej? Tak odpowiedziało 77,45% głosujących. Nie 22,55%. Dziś wg najnowszych sądaży za jest 81% polaków a przeciw 8%. Ale jak widać nie tylko forumowicze cierpią na zaniki pamięci, Pan Siarka członek Rządu RP też tego nie wiedział?

krecik
czwartek, 23 września 2021, 10:58

Pamiętajmy o przyjacielskiej postawie Czechów jak 4 fala covidu spowoduje znowu brak miejsc w ich szpitalach.

Niuniu
środa, 22 września 2021, 22:49

Panie Siarka - właśnie się tak stało jak się Panu w głowie nie mieści. Może czas zmienić pracę. Polskie instytucje i decyzje polskiego Rządu mogą być sądzone w kilku sądach międzynarodowych w tym w TSUE. Polska na to się zgodziła wstępując do Unii i podpisując traktat akcesyjny. W referendum zaakceptowała to zdecydowana większość Polaków. A w TSUE tak jak w wielu polskich sądach może wyrok wydawać jeden sędzia. Sędziami w TSUE są również polacy. A sprawy do TSUE przeciwka innym krajom może kierować też polski Rząd lub polscy obywatele. TSUE to też Nasz sąd tak jak wszystkie Unijne Instytucje są też polskimi. Bo Unia to też polska organizacja.

czwartek, 23 września 2021, 07:43

1 Prawo polskie i bezpieczeństwo energetyczne kraju ma/powinno mieć pierwszeństwo przed unijnym. 2. Nie było referendum ws. wstąpienia do uniokolchozu.

Kowalskiadam154
środa, 22 września 2021, 19:23

Jak to nie może? Przecież skapitulowaliście przed Brukselą i z naszych kieszeni finansujecie ten ekoobłęd z opłatami za emicje CO2 z wodorem stawianiem wiatraków paneli słonecznych etc to o co wam chodzi

Tweets Energetyka24