Reklama

Gaz

Pustki w rosyjskim budżecie. Prywatyzacja Rosnieftu jeszcze w tym roku

Wicepremier Arkadij Dworkowicz poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prywatyzacja Rosnieftu może nastąpić jeszcze w bieżącym roku. Rosyjska gospodarka zmaga się z coraz potężniejszymi problemami i koniecznym staje się poszukiwanie nowych źródeł finansowania zadań państwa.

Rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz podczas Azjatyckiego Forum Gospodarczego w Boao powiedział, że prywatyzacja Rosnieftu może odbyć się już w 2016 roku "(…) jeśli zostanie znaleziony właściwy sposób jej przeprowadzenia". Przedstawiciel rządu oświadczył, że o ile pojawią się odpowiedni inwestorzy, to nie widzi przeciwwskazań, aby koncern został sprywatyzowany w br. Dodał również, że nad całą sprawą pracuje "zespół konsultantów".

Prezydent Władimir Putin w styczniu ogłosił decyzję o sprzedaży w tym roku części akcji państwowych spółek: Rosnieftu, Basznieftu, Alrosy i Sowcomflotu. Ze sprzedaży 19,5 % akcji Rosnieftu rosyjski rząd planuje pozyskać od 500 do 550 miliardów rubli. Według ministra finansów Antona Siluanowa tego typu transakcja przyniesie "same plusy". Rosjanie zapowiedzieli, że w prywatyzacji będą mogły wziąć udział zagraniczne przedsiębiorstwa, w tym inwestorzy z Chin.

Zobacz także: Łupki: Uruchomiono "wirtualny rurociąg" z USA do Norwegii

Zobacz także: Brytyjski minister: Brexit uzależni Londyn od rosyjskiego gazu

Reklama

Komentarze

    Reklama