Reklama

Elektroenergetyka

PSE uzyskało grant na realizację projektu badawczo-rozwojowego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komisja Europejska poinformowała, że konsorcjum EU-SysFlex, w skład którego wchodzą m.in. PSE S.A. oraz PSE Innowacje Sp. z o.o., otrzymało z programu Horyzont 2020 grant na realizację projektu badawczo-rozwojowego o wartości ponad 20 mln Euro, dotyczącego wykorzystania środków zaradczych umożliwiających integrację w europejskim systemie elektroenergetycznym dużej liczby źródeł energii odnawianej. 

W dniu 20 września 2016 r. Komisja Europejska ogłosiła w ramach programu Horyzont 2020 konkurs LCE-04-2017 pn. „Demonstration of system integration with smart transmission grid and storage technologies with increasing share of renewables”.

 

Działając wspólnie z innymi podmiotami PSE S.A. podjęły decyzję o przystąpieniu do konkursu, mając na względzie jego zakres, który dobrze wpisuje się w problematykę stanowiącą o kształcie przyszłego systemu elektroenergetycznego. Wypracowane w ramach projektu rozwiązania będą następnie weryfikowane z udziałem partnerów projektu, w rzeczywistych lub quasi-rzeczywistych warunkach. Pozwoli to na zebranie doświadczeń praktycznych, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w warunkach dużego nasycenia energią ze źródeł odnawialnych.

 

Zobacz także: Energetyczne zamki na piasku, czyli o konieczności modernizacji sieci przesyłowych [KOMENTARZ]

 

PSE S.A. i PSE Innowacje Sp. z o.o. będą zaangażowane w opracowanie następujących zagadnień:

  • opracowanie nowych zasad zarządzania systemem elektroenergetycznym w warunkach dużej generacji OZE;
  • analiza zasad działania rynku energii elektrycznej przy udziale nowych usług systemowych;
  • symulacje wprowadzenia nowych usług systemowych do operacyjnego zarządzania systemem elektroenergetycznym;
  • opracowanie zasad zarządzania informacją dla zapewnienia nowych usług systemowych.

 

Koordynatorem projektu jest EirGrid, irlandzki operator systemu przesyłowego, a w skład konsorcjum wchodzi łącznie 34 partnerów z 15 krajów. Poza EirGird i PSE S.A. w projekcie biorą także udział operatorzy systemów przesyłowych z Estonii (Elering) i Łotwy (AST). Partnerem przedsięwzięcia, w  gronie polskich podmiotów, jest również Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

 

„Jednym z głównych celów strategicznych PSE jest przygotowanie się do szybkich zmian zachodzących na rynku energii elektrycznej i wzmocnienie zdolności adaptacyjnych operatora systemu przesyłowego do zmieniającego się otoczenia. Dlatego też szczególny nacisk kładziemy na  innowacyjne rozwiązania – podkreśla Eryk Kłossowski, prezes zarządu PSE. Wygrany konkurs i  unijny grant dla projektu związanego z przystosowaniem systemu i jego bezpieczeństwem w  perspektywie dynamicznego przyrostu niestabilnych źródeł odnawialnych, to wielki sukces i  potwierdzenie, że w naszej Strategii obraliśmy właściwy kierunek” dodaje prezes zarządu PSE.

 

Czteroletni projekt badawczo-rozwojowy uruchomiony zostanie jesienią br., po  zakończeniu formalności związanych z podpisaniem umowy konsorcjalnej.

 

Zobacz także: PSE wyznaczy strategiczną linię elektroenergetyczną. „Bezpieczeństwo dostaw Polski północno-wschodniej”

 

kn/PSE

Reklama
Reklama

Komentarze