Tankowiec z azerską ropą dla Białorusi przybył do portu na Ukrainie

30 czerwca 2020, 13:23
port odessa tankowiec
Fot. port.odessa.ua

Tankowiec z 85 000 ton azerbejdżańskiej ropy dla Białorusi przybył do portu w Jużnym na Ukrainie, a planowane jest dostarczenie ropy do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu w dniach 10-15 lipca – powiedział RIA Novosti Alexander Tishchenko, rzecznik Belneftichim.

Tishchenko powiedział wcześniej, że Mińsk, w ramach dywersyfikacji dostaw ropy do swoich rafinerii, kupił kolejny tankowiec od państwowej kompanii naftowej w Azerbejdżanie (SOCAR).

"Zeszłej nocy tankowiec z azerską ropą o pojemności 85 000 ton przybył do portu w Jużnym (w regionie Odessy - przyp. red.). Dziś rano został rozładowany. Planujemy, że ropa zostanie dostarczona do rafinerii  w Mozyrzu w dniach 10-15 lipca" - powiedział Tishchenko .

Powiedział także, że koncern nadal pracuje nad dostawami tankowców ropy naftowej dla Białorusi w lipcu.

W marcu tego roku Mińsk kupił od azerbejdżańskiego SOCAR około 250 tysięcy ton ropy z przeładunkiem w porcie w Odessie. Wcześniej prezes Belnieftiechim Andriej Rybakow powiedział, że w 2020 roku SOCAR może dostarczyć do Białorusi nawet milion ton ropy.

Obecnie Białoruś dywersyfikuje zakup surowców do swoich dwóch rafinerii w związku ze sporami cenowymi z tradycyjnym dostawcą - Rosją. Kontynuując zakupy rosyjskiej ropy z dostawami rurociągiem naftowym Drużba i koleją, Białoruś współpracuje również z alternatywnymi trasami transportu surowców do tych zakładów. Ropa jest dostarczana drogą morską przez porty w Kłajpedzie i Odessie. Dostawa z portu w Odessie jest dostarczana rurociągiem Odessa-Brody, a następnie przez jeden z odgałęzień rurociągu naftowego Drużba do rafinerii Mozyr, z portu w Kłajpedzie koleją do rafinerii w Nowopołocku.

Od początku tego roku Mińsk oprócz Azerbejdżanu kupował również ropę naftową z Norwegii, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych. Od tego ostatniego państwa za tranzyt ropy odpowiadała polska spółka Unimot.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24