Reklama

Elektroenergetyka

Przedstawiciel PSE objął wysoką funkcję w strukturach NATO

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Tomasz Szewczyk, wicedyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych SA, został wybrany wiceprzewodniczącym Grupy Zasobów Przemysłowych i Usług Komunikacyjnych – Industrial Resources and Communications Services Group (IRCSG), działającej w ramach  Komitetu Planowania Cywilnego NATO na  wypadek Nadzwyczajnych Zagrożeń – NATO Civil Emergency Planning Committee (CEPC).

Tomasz Szewczyk zawodowo zajmuje się kwestiami zarządzania kryzysowego oraz ochrony infrastruktury krytycznej od  2006 roku, począwszy od MSWiA, poprzez szefowanie Wydziałowi Ochrony Infrastruktury Krytycznej w  Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, pracę w Państwowej Wytworni Papierów Wartościowych i – od czerwca 2016 r – w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Tomasz Szewczyk przewodniczy również pracom grupy roboczej ENTSO-E dot. ochrony infrastruktury krytycznej (Working Group Critical System Protection.

"Ogromny nacisk kładziemy na pozyskanie dla Operatora Systemu Przesyłowego jak najlepszej kadry, bowiem głównie dzięki wiedzy i zaangażowaniu naszych pracowników możemy wypełniać obowiązek poruczony nam przez Ustawodawcę, czyli dbać o bezpieczną pracę systemu elektroenergetycznego. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany tym, że eksperci Polskich Sieci Elektroenergetycznych są doceniani nie tylko w Polsce, ale i zagranicą" – podkreślił Eryk Kłossowski, prezes zarządu PSE.

IRCSG (Industry) jest komitetem o charakterze eksperckim, w którym zasiadają przedstawiciele instytucji rządowych i przemysłu, delegowani z krajów sojuszniczych i partnerskich.

Grupa powołana została w 1958 roku, pod nazwą Industrial Planning Committee. Jej zakres działania obejmuje:

  • Wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie ochrony instalacji przemysłowych, kluczowych dla zapewnienia bezpieczeństwa sojuszników w czasie pokoju i na wypadek kryzysu   – w szczególności  w zakresie zabezpieczenia energetycznej infrastruktury krytycznej;
  • Udział w procesie planowania obronnego NATO, w celu zapewnienia niezbędnej pomocy cywilnej dla wojska w sytuacjach kryzysowych;
  • Utrzymanie kontaktów z  ekspertami w zakresie ochrony obiektów przemysłowych oraz zapoznawanie ich z procedurami NATO w tym obszarze.

Przedstawiciel PSE, jako wiceprzewodniczący, będzie prowadził prace grupy w części odpowiedzialnej za przemysł  – IRCSG (Industry). Pierwsze spotkanie grupy, z udziałem eksperta PSE odbyło się 7 listopada 2017 r

Zobacz także: Nadchodzi unijny pakiet regulacyjny MIFID II, czyli ciekawe czasy dla handlu energią [ANALIZA]

jw/materiały prasowe

 

Reklama
Reklama

Komentarze