Reklama

Portal o energetyce

Prywatyzacja Rosnieftu przełożona „na lepsze czasy”?

  • <p><span>Fot. Bumar Łabędy</span></p>

Prezes Rosnieftu, Igor Sieczin, zaprzeczył że jego firma prowadzi rozmowy dotyczące ewentualnej sprzedaży 19,5% udziałów innemu potentatowi z Rosji - Surgutnieftiegazowi. Dodał, że ewentualne plany związane z częściową prywatyzacją kierowanej przez niego firmy należy przełożyć na„ lepsze czasy”.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, ale Sieczin za najważniejsze uważa mocno niesatysfakcjonujące ceny ropy naftowej oraz będącą ich pochodną niższą wycenę spółki – choć na ten fakt składa się oczywiście wiele czynników.

Częściowym rozwiązaniem tej kwestii mógłby być oczywiście zakup akcji Rosnieftu po cenie wyższej od tej, którą sugerują rynki, ale według analityków z Alpari Group, taka ,,prywatyzacja administracyjna” nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Uważają oni, że najkorzystniejszą koncepcją dla spółki Igora Sieczina byłby zakup przez Surgutnieftiegaz jej akcji w realnej wartości oraz odsprzedanie ich z zyskiem, kiedy ceny ropy zaczną rosnąć. Pomogłoby to również zwiększyć tzw. free float, tj. liczbę wolnych akcji znajdujących się w obrocie, co ułatwiłoby proces dokapitalizowania Rosnieftu

 (JK) 

Reklama

Komentarze

    Reklama