Problem ekologiczny Baltic Pipe w Danii rozwiązany

19 lipca 2021, 12:10
baltic pipe
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Problem środowiskowy budowy gazociągu Baltic Pipe w Danii został rozwiązany - powiedział w Polskim Radiu pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Baltic Pipe, czyli gazociąg, który połączy Polskę z norweskimi złożami gazowymi, jest na bardzo dobrej drodze do ukończenia w terminie, spodziewanym w przyszłym roku – w październiku przyszłego roku. Wszystkie elementy są obecnie w budowie” – powiedział Naimski. 

Problemy środowiskowe na terytorium Danii związane z miejscami zamieszkania myszy i nietoperzy zostały już rozwiązane przez Energinet (Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności) oraz rząd  i administrację duńską. W tym celu zawarto juz porozumienie - dodał. Według Naimskiego dodatkowo Energinet w Danii podejmie niezbędne działania związane ze środowiskiem.

Reklama
Reklama

"Więc tutaj nic nie jest zagrożone. Mogę dodać, że dwa z trzech statków pracują obecnie na Bałtyku, układając odcinek podmorski. Około 100 km Baltic Pipe zostało już ułożone na dnie Bałtyku z około 295 km łącznej długości, i można powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem” – podsumował przedstawiciel polskiego rządu.

Wcześniej Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności wycofała pozwolenie na budowę gazociągu Baltic Pipe. Według Izby Odwoławczej, pozwolenie duńskiej Agencji Ochrony Środowiska nie opisuje w wystarczającym stopniu środków podjętych w celu ochrony śpiochów, myszy leśnych i nietoperzy, które są chronione przez Załącznik do Czwartej Europejskiej Dyrektywy Siedliskowej, podczas budowy 210 km rurociągu przez Danię.

Karol Byzdra

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Stary Grzyb
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:27

Duńska Komisja Odwoławcza d/s Środowiska i Żywności oraz rząd Danii zawarły porozumienie dotyczące miejsc zamieszkania myszy i nietoperzy? Cie choroba, moje koty zrobiły ostatnio porządek z kretami w ogrodzie u mnie i u sąsiadów (myszy i nornice zniknęły już poprzednio), czy czasem rząd Polski nie powinien zawrzeć (pod auspicjami ONZ) jakiegoś porozumienia w tej materii z hersztem kociej ferajny?

optymista
poniedziałek, 19 lipca 2021, 16:53

Wydaje mi się, że i Dania czuje oddech dwóch groźnych sąsiadów i w wypadku Baltic Pipe nie otwarcie ale kibicuje Polsce. Niebagatelna rolę odgrywa postawa Polski, która jak rzadko kiedy trzyma sie ustaleń dealu. Całą sytuację z pewnością obserwują nasi sąsiedzi z południa bo muszą być pewni, że zapisując sie do Trójmorza, którego liderem z racji potencjału jest Polska mogą oczekiwać stabilności w przedsięwzięciu, które ma równoważyć niemieckie plany Mitteleuropa. Stawka idzie o prawdziwą niepodległość. Cała Europa Środkowa aż po Bułgarię podskórnie czuje, że pod wodzą Polski byłaby we wspólnocie wielu narodów. Pod wodzą Niemiec tylko zasobem dla rozkwitu centrali.

Pentody
wtorek, 20 lipca 2021, 13:19

@optymista; oby to tylko nie było myślenie życzeniowe...

12
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:42

Dobra analiza prezentujesz. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia tak chyba jest. Baltic Pipe to jeden z poważniejszych projektów infrastrukturalnych, które zadecydują o przyszłości Trójmorza. Obawiam się, że Niemcy zrobią wiele aby ten projekt pogrzebać, przecież to jawna konkurencja dla ich zaplanowanego huba. Przecież po ukończeniu NS2 cała środkowa Europa miała kupować rosyjski gaz za ich pośrednictwem. Obawiam się, że jeszcze wiele "ciekawych" rzeczy się wydarzy podczas budowy tej rury.

czytelnik D24
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:51

I znowu padła teoria spiskowa o rzucaniu pod nogi kłód przez Duńczyków. I jak tu wierzyć towarzystwu ze wschodu.

Wania
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:40

Gazprom powinien się cieszyć. W końcu nie będzie musiał sprzedawać gazu do Polski. Do tej pory robił nam uprzejmość w tym względzie za jedną z najwyższych cen w Europie.

bob
poniedziałek, 19 lipca 2021, 16:10

Za to my w Polsce średnio się cieszymy z podwyżki ceny gazu o 12 procent.Ale jak za kogoś rodzice rachunki płacą to można sobie w internetach śmieszkować.

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 21:11

NO popatrz a gaz z Zachodu jest tańszy niz rosyjski:)

"Elyta" ale nie z sita
piątek, 20 sierpnia 2021, 13:17

Powtórka z porządków po wojnach napoleońskich: Kongres Wiedeński marzy się istotom niebinarnych z Wielkich Niemiec zamaskowanych jako UE, oraz moskalom. Ich pachołkowie na terenie Polski drżą bo jeszcze raz lub dwa przegrają wybory i kuniec ! Komu potrzebny nieskuteczny folksdojcz ? Pojadą na szparagi PO-KOmuny :) Zjednoczone Stronnictwo Ludowe sprytnie przefarbowane w PSL jak już podpisze jakąś umowę, to "doktryna Skwicińskiego-Fallina" zatriumfuje na pewno znowu ....

Kiks
poniedziałek, 19 lipca 2021, 16:57

Ale jakoś nie boli cię, że do tej pory powinniśmy mieć dużo taniej, a mieliśmy dużo drożej. A jednak płaciłeś i nie piszczałeś.

bob
wtorek, 20 lipca 2021, 11:37

Przecież właśnie się okazało,że tamto drogo to było tanio.Chłopie przestań żyć przeszłością.

ciekawy
wtorek, 20 lipca 2021, 14:38

Jakie znowu tamto drogo? Zapomniałeś że Rosjanie są wciąż monopolistą na polskim rynku gazu?

Tweets Energetyka24