Prezydent Iranu zapewnia o "przejrzystości" działań nuklearnych

9 września 2021, 11:59
Flickr
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył w środę, że jego kraj prezentuje "przejrzystość" w swoich działaniach nuklearnych. To odpowiedź na wtorkowy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), w którym zarzucono Teheranowi brak wyjaśnień na temat uranu znalezionego w niezadeklarowanych przez stronę irańską miejscach.

"Poważna współpraca Islamskiej Republiki z MAEA jest wyraźnym przykładem dążenia Iranu do przejrzystości w działaniach nuklearnych" – powiedział Raisi w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

"Oczywiście w przypadku niekonstruktywnego podejścia MAEA nierozsądnie jest oczekiwać konstruktywnej odpowiedzi ze strony Iranu. Co więcej, niekonstruktywne działania naturalnie zakłócają proces negocjacji" – dodał irański prezydent, którego cytuje agencja AFP.

We wtorek MAEA skrytykowała władze Iranu za brak wyjaśnień na temat śladów uranu znalezionych w 2019 i 2020 roku w niezadeklarowanych przez stronę irańską miejscach. Jak komentował Reuters, raport Agencji może skomplikować wznowienie negocjacji na temat powrotu do porozumienia atomowego z Iranem z 2015 roku

Reklama
Reklama

Do tej pory w Wiedniu odbyło się sześć rund rozmów w tej sprawie. Zostały one jednak przerwane, gdy na początku sierpnia władzę objął nowy irański prezydent Ebrahim Raisi, który wprawdzie popiera kontynuowanie negocjacji, jednak w irańskich kręgach politycznych powszechnie oczekuje się, że przyjmie twardszą linię w tej kwestii niż jego poprzednik Hasan Rowhani.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

W drugiej połowie sierpnia Francja, Niemcy i Wielka Brytania wezwały Iran, by powstrzymał się od działań naruszających porozumienie nuklearne. Dwa dni przed tym oświadczeniem MAEA poinformowała, że Iran zaczął wzbogacać uran do poziomu bliskiego zastosowania do produkcji broni jądrowej. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Obserwator
czwartek, 9 września 2021, 22:14

Kraje, które podpisały umowę chcą aby Iran przestrzegał porozumienie ale same nic nie robią aby wywiązać się z umowy. To że Tramp zerwał umowę świadczy tylko o jego cynizmie podszyte podpowiedzią Izraela. Jednostronna ugoda nie wchodzi w rachubę i tu Iran ma rację. Porozumienie dotyczy obu stron a nie tylko jednej.

Alpejczyk
piątek, 10 września 2021, 04:42

Ale jak Iran bedzie potrzebowal technologie nuklearna to dostanie od Rosji. Tak jak Pakistan dostal od Chin. Jak ma Pakistan to dlaczego ma nie miec Iran? USA i Izrael nie odwaza sie na calego zaatakowac Iranu bo to bedzie oznaczac konflikt swiatowy, jako ze Xi przed dwoma laty powiedzial ze Iran jest najlepszym przyjacielem Chin. Sankcje tez nic nie daja bo dolar upada i w Azji panuje praktycznie handel wymienny towarow i uslug.

Tweets Energetyka24