Reklama

Ropa

Prezes Grupy Lotos: Irańczycy zainteresowani inwestycjami w Polsce [WIDEO]

Zdaniem prezesa Grupy Lotos, Roberta Pietryszyna, Irańczycy są zainteresowani nie tylko sprzedażą ropy do Polski, ale także inwestycjami na terenie naszego kraju. Menadżer podkreśla, że kluczowe dla rozwijania współpracy będą testy jakościowe surowca oraz uwarunkowania natury geopolitycznej - wpływające na bezpieczeństwo dostaw.

"To jest wykorzystanie szansy (…) po negocjacjach kupiliśmy transport testowy - pytanie, jak nasza rafineria odpowie, jakością jakiego produktu z tej ropy. Jeśli test przejdzie pozytywnie, to otwierają się szanse rozmowy” - mówi prezes Grupy Lotos i dodaje, że Teheran jest zainteresowany również inwestycjami oraz remontami na terenie Polski.

„Nie tylko Iran, nie tylko Irak (…) nie tylko część świata arabska. Dziś to jest rynek odbiorcy, a nie dostawcy, dziś mówimy też o ropie amerykańskiej. To jest kwestia jakości ropy, to jest kwestia również rachunku ekonomicznego, to jest też kwestia bezpieczeństwa naszego kraju” - mówił prezes Lotosu w rozmowie z Energetyka24. Określając potencjalne ruchy Grupy na rynku naftowym, podkreślił: „Jeśli nowy kierunek, to na pewno rejony bezpieczne geopolitycznie. Dziś 75% produkcji pochodzi z Norwegii i wydaje się, że tam jest duży potencjał do rozpoznania i na tym się skupimy, ponieważ nasze know-how jest tam dosyć mocne”.

„Udział ropy rosyjskiej spada” - zauważył Robert Pietryszyn. Nadmienił, że w przypadku zakupów surowca od Rosnieftu decydującym czynnikiem będą kwestie ekonomiczne.

Zobacz także: Wiceprezes Lotosu: Chcemy zwiększać zaangażowanie na szelfie norweskim

Zobacz także: Lotos Pietryszyna: Nowa wizja czy korekta polityki Olechnowicza?

Reklama

Komentarze

    Reklama