Reklama

Elektroenergetyka

Prezes Energi dla Energetyka24 TV o planach inwestycyjnych spółki

W rozmowie z Energetyka24 prezes Energi zapowiada, że spółka zamierza podjąć współpracę z inwestorami zewnętrznymi przy rozbudowie Elektrowni Ostrołęka. Przetarg na budowę bloku C ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, natomiast planowane zakończenie inwestycji to rok 2023. Jeżeli pomyślnie zakończą się wszystkie obligatoryjne testy, to jednostka rozpocznie pracę w 2024 r. 

„Jeśli chodzi o zaprezentowaną strategię Grupy Energa na lata 2016-25 to tutaj musimy głównie powiedzieć o poziomie nakładów inwestycyjnych - 20,6 mld zł w tej perspektywie. To będą głównie nakłady w segmencie dystrybucji – czyli 13 mld zł i tu chcemy by nasze sieci były docelowo w pełni inteligentne. Kolejną sprawą są natomiast dwie główne inwestycje w segmencie wytwarzania – czyli nowy blok Elektrowni Ostrołęka i elektrownia wodna Siażewo” – zapowiada Dariusz Kaśków w rozmowie z Energetyka24.com.

„Jeśli chodzi o budowę inwestycji Ostrołęka C to tutaj ogłoszenie przetargu nastąpiłoby jeszcze w tym roku w grudniu, natomiast zakończenie budowy, jeśli by nie było żadnych perturbacji, przewidywane jest na 2023 r., a uruchomienie po testach to jest rok 2024. Myślimy o branżowym współinwestorze, czyli Grupie Enea (…) chcielibyśmy, aby w tym procesie inwestycyjnym uczestniczyły też fundusze finansowe, które są w naszym kraju, możemy też pozyskać finansowanie przez europejskie banki inwestycyjne” – mówił prezes Energi. 

Dariusz Kaśków odnióśł się także do kwestii rozbudowu Elektrowni Ostrołęka: „Zakładamy, że przy realizacji inwestycji w Ostrołęce będziemy korzystali ze wsparcia z rynku mocy i zakładamy, że będzie on przyjęty przez Komisję Europejską, zostanie wprowadzony w kraju i będziemy mogli skorzystać przy aukcjach przy budowie nowych inwestycji. Tutaj myślimy, że jeśli KE zaakceptowała podobne rozwiązania w Wielkiej Brytanii, czy Francji to nie będzie miała nic przeciwko, żeby rynek mocy uruchomić w naszym kraju”.

Prezes Energi zauważył, że 50% produkcji energii elektrycznej, którą wytwarza grupa, pochodzi z Odnawialnych Źródeł Energii. Zapowiedział również poszerzanie portfela spółki w tym zakresie i np. oddanie bloku biomasowego w Kaliszu. 

„Chcemy zbudować na posiadanej bazie (3 mln klientów) naszą przewagę konkurencyjną i zaproponować nowe produkty i usługi, żeby ich zlojalizować jeśli chodzi o naszą grupę” – deklaruje Dariusz Kaśków. Pomóc ma w tym ponad 100 nowych produktów i usług oferowanych w biurach klienta i  w internecie: „Bardzo szeroko chcemy rozbudować nową bazę produktową - nie tylko w sektorze energetyki, ale także gaz, ubezpieczenia, inne usługi”. Dodał, że spółka spodziewa się poważnych zysków związanych z internetem światłowodowym.

Zobacz także: Szczyt w Marrakeszu: polski rząd promuje koncepcję „leśnych gospodarstw węglowych”

Zobacz także: Ceny prądu bez ,,znaczących podwyżek". ME odpowiada na interpelację

Reklama

Komentarze

    Reklama