Premier: gazoport, Baltic Pipe i tunel w Świnoujściu pokazują czym jest racja stanu

5 marca 2021, 14:14
840_472_matched__p3bcb4_Morawiecki
Fot. Kancelaria Premiera

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.

„Dajemy wyraz i udowadniamy, że realizacja spójnego i silnego scenariusza działań w zakresie gospodarki i infrastruktury jest możliwa i konieczna” - dodał Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że niedaleko przebiega gazociąg Nord Stream, „wyraz imperialnych i mocarstwowych dążeń naszego wschodniego sąsiada”.

„W tych coraz trudniejszych okolicznościach musimy potrafić realizować swoje interesy i polską rację stanu.(...) Gazoport wraz z naszym gazociągiem bałtyckim da nam niezależność cenową od szantażu strony rosyjskiej” - dodał Morawiecki.

W piątek rusza drążenie tunelu pod Świną; inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin. Obecnie z wyspy Wolin na wyspę Uznam, na której znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi, kursują promy pasażersko-samochodowe na dwóch przeprawach – Warszów i Centrum.

Reklama
Reklama

Drążenie tunelu będzie możliwe dzięki sprowadzonej z Chin maszynie o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy. Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel) rozpocznie drążenie tunelu na wyspie Uznam i po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na wyspie Wolin. Tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 m głębokości.

Gigantyczne urządzenie w październiku rozłożone na części przypłynęło do Świnoujścia. W ciągu minuty maszyna będzie w stanie wydrążyć maksymalnie sześć centymetrów tunelu. Drążąc, będzie jednocześnie układała betonowe pierścienie obudowy składające się z segmentów. Szacuje się, że na dobę ułoży średnio 5-6 takich pierścieni, czyli przygotuje ok. 10-12 metrów tunelu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Raz
niedziela, 7 marca 2021, 22:26

Ropociąg Przyjaźń nie dostarcza już ropy do Polski , może coś więcej w temacie , bo jakaś dziwna cisza.

HeHe
piątek, 5 marca 2021, 16:32

"Szef rządu przypomniał, że niedaleko przebiega gazociąg Nord Stream, „wyraz imperialnych i mocarstwowych dążeń naszego wschodniego sąsiada”." - dobrze gdyby premier wyjaśnił na co dowodem czy CO WSPÓLNEGO MA i Z CZYM bliskość tunelu pod Świną który powstanie do gazociągu NS. Rozwijając temat rosyjski w tym dziwnym, niejasnym wątku to przecież oprócz bliskości NS, w strefie międzynarodowej czyli także niedaleko przepływają rosyjskie okręty wojenne i przelatują rosyjskie samoloty wojskowe ale o tym premier nie wspomniał. Dlaczego? Poza tym proszę premiera o wyjaśnienie tego co drążenie tunelu pod Świną ma wspólnego z racją stanu.

Tweets Energetyka24