Reklama

Górnictwo

Poważne zmiany w zarządzie Węglokoksu Kraj

Rada nadzorcza spółki Węglokoks Kraj odwołała w środę prezesa tej górniczej firmy Krystiana Kozakowskiego i jego zastępcę ds. handlowych Andrzeja Krzyształowskiego. Węglokoks Kraj to spółka, do której należy kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary.

W środowym komunikacie Węglokoks nie podał przyczyn odwołania szefów swojej spółki zależnej.

"W najbliższych dniach zostanie ogłoszone wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i wiceprezesa Węglokoks Kraj sp. z o.o. Do tego czasu obowiązki prezesa zarządu pełnić będzie Krzysztof Hus oddelegowany przez Radę Nadzorczą" - poinformował w komunikacie rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz.

Węglokoks Kraj to spółka z grupy katowickiego Węglokoksu - jednego z wiodących podmiotów w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Właścicielem grupy kapitałowej Węglokoksu jest Skarb Państwa.

Po środowych decyzjach rady w zarządzie Węglokoksu Kraj pozostała wiceprezes ds. finansów Małgorzata Gluźniewicz-Tabak.

Spółka Węglokoks Kraj w ub. roku za 138 mln zł kupiła od ówczesnej Kompanii Węglowej (w maju pozostałe kopalnie Kompanii przejęła Polska Grupa Górnicza) kopalnie Bobrek w Bytomiu i Piekary w Piekarach Śląskich, łącząc je w jeden zatrudniający ok. 2,8 tys. pracowników zakład.

W maju tego roku przedstawiciele Węglokoksu informowali, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. spółka Węglokoks Kraj wypracowała ok. 10 mln zł zysku, a w całym 2016 r. spodziewa się co najmniej 30 mln zł zysku, z szansą na podwojenie tego wyniku. Później Węglokoks Kraj nie upubliczniał już swoich wyników.

W ubiegłym roku kopalnie Bobrek i Piekary, połączone w jeden podmiot, wypracowały ok. 3 mln zł zysku netto. Dobre wyniki to m.in. efekt zwiększenia udziału w produkcji i sprzedaży sortymentów grubych, które są poszukiwane na rynku i osiągają nawet dwuipółkrotnie wyższe ceny niż miały energetyczne.

W tym roku - jak zapowiadano w maju - kopalnia Węglokoksu Kraj zamierza wyprodukować ok. 2,3 mln ton węgla. Zakładana wydajność pracy to ponad 800 ton średnio na jednego pracownika - wyższa od średniej w polskim górnictwie.

Kopalnia Bobrek-Piekary jest m.in. producentem węgla paczkowanego - tzw. ekogroszku, wykorzystywanego przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Kopalnia dysponuje linią do paczkowania tego produktu.

Zgodnie z zapowiedziami z początków tego roku, wartość inwestycji w obu częściach kopalni w 2016 r. ma wynieść ok. 100 mln zł, a w ciągu trzech latach Węglokoks Kraj deklarował zainwestowanie w kopalni ok. 300 mln zł, by podnieść jakość węgla i efektywność eksploatacji. M.in. po raz pierwszy w polskim górnictwie ma być tu zastosowany nowy system wydobycia, wydłużając żywotność kopalni o ponad 10 lat. Chodzi o eksploatację systemami komorowo-filarowymi - to alternatywa dla powszechnie stosowanego w polskim górnictwie systemu ścianowego.

Przedstawiciele Ministerstwa Energii informowali wcześniej, że w przyszłości możliwe jest połączenie Węglokoksu Kraj z Katowickim Holdingiem Węglowym. Obecnie analizowane są różne scenariusze restrukturyzacji KHW, nie zapadły żadne decyzje w tym zakresie. 

Należący do Skarbu Państwa Węglokoks, którego spółką-córką jest Węglokoks Kraj, jest jednym z podmiotów pełniących ważną rolę w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Spółka jest wiodącym udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej (ma w niej ponad 30 proc. udziałów), ma też odegrać wiodącą rolę w konsolidacji kilku podmiotów sektora stalowego pod szyldem Śląskie Huty Stali. Ponadto, Węglokoks, wraz z Eneą i Towarzystwem Finansowym Silesia, angażuje się w proces restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego. (PAP)

Zobacz także: China Coal pomoże w budowie kopalni Jan Karski

Zobacz także: 29 listopada decyzja ws. kopalni Krupiński

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama