Potężne środki na modernizację polskiej energetyki?

31 marca 2015, 14:42
Energetyka24
Energetyka24

Od 8 do 12 mld złotych wyniesie budżet tzw. Funduszu Modernizacji, z którego będą finansowane inwestycje niskoemisyjne w polskiej energetyce – podaje Ministerstwo Gospodarki.  Jego faktyczna wielkość będzie jednak zależna od przyszłej ceny uprawnień do emisji CO2. Niewykluczone także, że wspomnianymi środkami będzie dysponować Europejski Bank Inwestycyjny. 

Ustalenia dotyczące Polski przewidują, że dostanie ona (jako rekompensatę kosztów polityki klimatycznej UE) budżet odpowiadający wartości 130 mln uprawnień do emisji CO2. Jednak faktyczna wartość tzw. Funduszu Modernizacji będzie zależeć dopiero od przyszłej rynkowej ceny uprawnień. Według Małgorzaty Miki-Bryskiej z Ministerstwa Gospodarki realna cena uprawnień wahać się będzie pomiędzy 20-25 euro za uprawnienie, co daje od 8 do 12 mld zł.

Odpowiedzialny w rządzie za politykę klimatyczną wiceminister środowiska Marcin Korolec poinformował, że nad sposobem alokacji środków z tzw. Funduszu Modernizacji pracuje obecnie Centrum Analiz Klimatycznych. Zaznaczył, że to polski rząd powinien decydować o wydawaniu tych funduszy, jednak na forum UE pojawiają się opinie, że tymi środkami ma dysponować Europejski Bank Inwestycyjny.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24