Pomimo sankcji Wenezuela niemal podwoiła eksport ropy. „Pomogli Rosjanie”

3 grudnia 2020, 15:49
32119173837_c0aba756d6_k
Fot. Mustang Joe / Flickr

Pomimo amerykańskich sankcji Wenezuela w listopadzie prawie podwoiła eksport ropy naftowej. Wszystko dzięki wsparciu pośredników powiązanych z Rosją - informuje agencja Reutera.

Dane wyraźnie pokazują, że po okresie załamania eksportu w październiku (spowodowanym głównie wygaśnięciem amerykańskich ulg dla klientów PDVSA), listopad był czasem odbicia. Wenezuelskie wody opuściło w tym czasie aż 24 tankowce, co przełożyło się na 639 tys. baryłek dziennie. Dla porównania, w październiku było to zaledwie 360 tys. b/d.

Najczęstszą destynacją statków z wenezuelską ropą była Azja. Nierzadko dokonywano przeładunków na morzu, pomiędzy tankowcami, żeby „zgubić trop” przed osiągnięciem właściwego celu.

Reklama
Reklama

Analitycy Reutersa zwracają uwagę, że ponad połowa ropy wyeksportowanej w listopadzie z Wenezueli trafiła do nowych nabywców. Były wśród nich takie podmioty jak: Zaguhan & Co,  Kalinin Business International, Olympia Stly Trading Xiamen Logistic Grass, Karaznbas i Poseidon GDL Solutions. Wszystkie mają być powiązane z moskiewskim OGX Trading.

Dołożono wielu starań, aby utrudnić wyśledzenie transakcji. Większość wyczarterowanych jednostek odbywała podróż do Wenezueli z wyłączonym transponderem, niejednokrotnie używano również, przypadkiem, nazw wycofanych jednostek.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja na wenezuelskim "rynku" paliw. Niedawno świat obiegła informacja, że zdesperowani Wenezuelczycy zaczęli kraść ropę naftową z nieczynnych złóż należących do spółki PDVSA. Z surowca produkują oni benzynę domowej roboty - bardzo niebezpieczną zarówno dla silników, jak i zdrowia.

Wolumeny skradzionej ropy, biorąc pod uwagę poziom wydobycia, nie są duże, ale opisywany proceder doskonale obrazuje kryzys, w jakim pogrążony jest kraj. PDVSA, niegdyś wymieniana jednym tchem wśród takich potentatów jak ExxonMobil czy Saudi Aramco, nie jest już w stanie zabezpieczać nawet paliwowych potrzeb obywateli.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Xd
czwartek, 3 grudnia 2020, 18:20

O tych zdesperowanych wenexualczykavh to tak samo wiarygodne informacje jsk te z anonimowyvh źródeł o chorobie kima głodujących koreańczykach broni chemicznej iraku itd i nawiązując do innego artykułu dziwicie się że są ruchy antyszczepionkowe

DENEB
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 18:31

Szanowny Xd jeśli dysponujesz wiarygodnymi informacjami, że Weneuelczycy nie są zdesperowani to zdradź źródło tej wiedzy (również gdy sam jesteś źródłem), o jakich Wenezuelczyków chodzi (być może władza ma się lepiej niż obywatele ale to musisz przesądzić w pkt 2 zaraz po zdradzeniu źródła). Natomiast prawdziwym hitem jest łączenie Twoich rewelacji z antyszczepionkowcami. Logiczny związek jest widoczny aż nadto. Ty jednak, Drogi Xd dostrzegłeś go pierwszy!

Hmmm
czwartek, 3 grudnia 2020, 16:59

Kraj z takimi złożami eksportuje ropę i się tym chwali? Paranoja.

niedziela, 6 grudnia 2020, 01:16

A co im zostało jak Maduro do spółki z Rosja rozwalili całe państwo.

Tweets Energetyka24