Pomimo sankcji USA Chińczycy kupują coraz więcej ropy z Iranu

30 marca 2021, 13:40
Fot. johrling. : Flickr
Fot. johrling. / Flickr

Wiele wskazuje na to, że eksport ropy naftowej z Iranu do Chin ukształtuje się w marcu na bardzo wysokim poziomie - podaje Reuters. Mowa w tym kontekście nawet o przekroczeniu granicy 1 mln baryłek dziennie.

Źródła, na które powołuje się agencja, twierdzą, że w marcu przypłynęło do Chin ok. 27 - 30 milionów baryłek ropy. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że zakupy były realizowane pomimo surowych amerykańskich sankcji. Analitycy twierdzą, że działalność Chin była jednym z kluczowych czynników, które najpierw doprowadziły do spadku cen poniżej 70 dolarów, a później ograniczyły możliwości OPEC+ w zakresie zwiększenia wydobycia.

„Iran eksportuje coraz więcej ropy do Chin, co stanowi wyzwanie dla amerykańskiego reżimu sankcyjnego” - powiedział Reutersowi Henry Rome, analityk Eurasia Group. Oczywiście oficjalnie dostawy nie są realizowane. Tankowce przewożące irański surowiec wyłączają transpondery oraz dokonują przeładunków „ship to ship”. Kiedy ropa trafia do Chin jest już „wyczyszczona”.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że w roku 2018 Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i nałożył na ten kraj surowe sankcje. Doprowadziły one do tego, że eksport ropy naftowej spadł z poziomu 2,8 mln b/d do zaledwie 300 tys. b/d.

Joe Biden zapowiadał wprawdzie, że gdyby Iran zaczął ściśle przestrzegać porozumienia nuklearnego, to USA mogłyby nieco zluzować obostrzenia, ale z informacji Reutersa wynika, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. 

Tymczasem, kilka tygodni temu dyrektor National Iranian Southern Oil Company poinformował, że „w ciągu zaledwie jednego dnia” Irańczycy są w stanie przywrócić ok. 95% swojego wydobycia. Zauważył również, że ponad 80% krajowych zdolności wydobywczych przypada na południowe regiony, bogate w złoża. To właśnie stamtąd pochodzić będzie lwia część surowca, którą Ajatollahowie zamierzają wysyłać za granicę po ewentualnym zniesieniu sankcji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Yogi
środa, 31 marca 2021, 12:01

Szkoda że pl nie kupuje przez Armenie Gruzję

Komentator
wtorek, 30 marca 2021, 21:31

USA nałożyły surowe sankcje na Iran który pomimo tych surowych sankcji handluje ropą z Chinami ile wlezie. USA nałożyły surowe sankcje na rosyjskie firmy budujące NS2, a firmy te budują w najlepsze. Pytanie, co warte są amerykańskie surowe sankcje, jeżeli ktoś zdeterminowany postanowi je po prostu ignorować i robić swoje? Co zrobi Pan Bliken by te surowe sankcje były przestrzegane? Zajmie chińskie tankowce i rosyjskie jednostki układające rury na Bałtyku? Powodzenia Panie Bliken. Chiny zdaje się już powiedziały Panu na Alasce co myślą o tych surowych sankcjach i jak to zamierzają te surowe sankcje przestrzegać. Rosja również.

środa, 31 marca 2021, 11:30

Ciekawe

Tweets Energetyka24