Reklama

Elektroenergetyka

Polsko-litewskie rozmowy o współpracy energetycznej

  • Fot. www.weglokoks.pl

Architektura rynku energii elektrycznej w UE oraz tzw. zimowy pakiet gazowy UE to główne tematy poruszone podczas spotkania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z ministrem energii Litwy Rokasem Masiulisem. Spotkanie odbyło się 21 marca 2016 r. w Warszawie.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę na reformę architektury rynku energii elektrycznej w UE. "Musimy wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie, które następnie moglibyśmy prezentować na forum UE– dodał. W kontekście unijnego rynku energii elektrycznej wspomniał o nieplanowanych przepływach energii pomiędzy Polska a Litwą, które narażają Polskę na straty: "W tym zakresie również musimy wypracować wspólnie mechanizmy, które te niekorzystne zjawiska zredukują" – zaznaczył.

W nawiązaniu do nieplanowanych przepływów minister energii Litwy Rokas Masiulis podkreślił, że Litwa i Polska powinny każdorazowo starać się zapobiegać powstawaniu zagrożeń. "Problemy musimy rozwiązywać wspólnie. Naszym celem jest wyjście z systemu rosyjskiego i płynne przejście do europejskiego. Bez Polski jednak tego nie zrobimy" – podkreślił.

Wiceminister Michał Kurtyka zwrócił uwagę na dyskutowane obecnie na forum UE stanowiące ważny komponent Unii Energetycznej propozycje legislacyjne mające wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE "Pakiet zimowy opublikowany przez Komisję Europejską w lutym br. zawiera kilka elementów, które będą musiały być jeszcze przedyskutowane. W tym zakresie liczymy na współpracę również z Litwą" – powiedział.

Podczas spotkania ministrowie energii Polski i Litwy rozmawiali także o sytuacji rafinerii w Możejkach. "Zależy nam na poprawie warunków jej funkcjonowania. W tej chwili mamy do czynienia ze skomplikowaną sytuacją, która niewątpliwie wymaga rozwiązania" – wyjaśnił minister Tchórzewski.

Uczestniczący w spotkaniu Piotr Naimski pełnomocnik Rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej zwrócił się o wsparcie rządu litewskiego w rozwiązaniu dyskryminujących działań kolei litewskich w stosunku do Orlen Lietuva. "Istnieje potrzeba rozwiązania tej sytuacji jak najszybciej, bowiem straty powstają po obu stronach" – dodał. Temat ten będzie przedmiotem dyskusji roboczego zespołu.

Zobacz także: Litewski minister: Polska regionalnym hubem gazowym

Zobacz także: Tory do rafinerii Orlenu w Możejkach nadal dzielą Polskę i Litwę

Reklama

Komentarze

    Reklama