Reklama

Portal o energetyce

Polsko-czeskie rozmowy o polityce klimatycznej UE

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, spotkał się dziś z Richardem Brabcem, ministrem środowiska Czech. W agendzie rozmów znalazły się m.in.: polityka klimatyczna, poprawa jakości powietrza na granicy polsko-czeskiej oraz ewentualny wpływ kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów na czeskie wody podziemne. 

Spotkanie ministrowie podsumowali na wspólnej konferencji prasowej.

"W trakcie naszych rozmów poruszyliśmy wiele ważnych tematów dla obu stron. Wymieniliśmy się, między innymi, poglądami na temat skutecznej realizacji polityki klimatycznej. Zgodziliśmy się, że Unia Europejska powinna być liderem w jej realizacji. Prowadzenie polityki klimatycznej musi się jednak odbywać przy poszanowaniu możliwości i specyfiki poszczególnych państw" – powiedział minister Jan Szyszko.

Minister Szyszko podkreślił, że Polska i Czechy mają duże doświadczenie w efektywnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Potwierdził również, że Polska będzie się starała do europejskiej polityki klimatycznej przenieść zapisy z Porozumienia Paryskiego dotyczące pochłaniania CO2 przez lasy.

Kolejnym tematem rozmów ministrów była poprawa jakości powietrza w Polsce i Czechach. Ministrowie wymienili się doświadczeniami w tym obszarze. Strona polska przedstawiła flagowy projekt Ministerstwa Środowiska – program KAWKA, w ramach którego samorządy otrzymują wsparcie np. na wymianę starych pieców domowych na nowe, niskoemisyjne. Podobny projekt realizuje rząd Czech. Minister Brabec powiedział, że dzięki środkom z Unii Europejskiej do 2020 roku planują wymienić ponad 100 tys. starych pieców. 

Ministrowie potwierdzili, że poprawa jakości powietrza jest dla nich bardzo ważna. Zapewnili o współpracy w tym obszarze.

W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali także o ewentualnym wpływie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów na czeskie wody podziemne. – Powołaliśmy specjalną komisję, która będzie monitorowała ten temat. Będziemy w stałym kontakcie ze stroną czeską, nic nie stanie się bez jej wiedzy – zapewnił minister Szyszko.

Minister Brabec podziękował za owocne spotkanie. Potwierdził, że zostały poruszone ważne tematy dla obu stron. Zadeklarował także dalszą współpracę między rządami Polski i Czech.

Zobacz także: PGE: Zysk netto na poziomie 4,3 mld zł

Zobacz także: Dobre wyniki TGE w styczniu

Komentarze