Polski europoseł z kluczową rolą w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

12 lutego 2020, 17:03
Jerzy_Buzek
Fot. Flickr

Europoseł PO Jerzy Buzek został wybrany na sprawozdawcę komisji przemysłu PE w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz będzie częścią mechanizmu, mającego wspierać regiony najbardziej narażone na negatywne skutki przechodzenia do gospodarki neutralnej klimatycznie.

Fundusz, na który Komisja Europejska zaproponowała 7,5 mld euro na lata 2021-2027, jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu.

"Dla mieszkańców polskich regionów górniczych, przede wszystkim Śląska i Zagłębia, nie ma chyba dzisiaj ważniejszego tematu, niż sprawiedliwa społecznie transformacja ekonomiczna oraz pozyskanie na to wsparcia i odpowiednich środków z Unii Europejskiej. A dokładnie temu ma służyć nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji - historyczny, pierwszy tego typu instrument finansowy. Cieszę się więc, że będę mógł nad nim pracować" - podkreślił cytowany w komunikacie Buzek.

Jak zaznaczył wybór koleżanek i kolegów europosłów odbiera jako wyraz dużego zaufania i docenienia jego dotychczasowych działań na rzecz powołania tego Funduszu. Buzek był pomysłodawcą tego narzędzia.

"Dzisiaj propozycja Komisji Europejskiej leży na stole, przystępujemy zatem do pracy: najpierw w Parlamencie Europejskim, a następnie - do negocjacji z państwami członkowskimi. Nie mamy czasu do stracenia, jeżeli chcemy, by pieniądze bez opóźnień popłynęły od 1 stycznia 2021 r. do naszych regionów, miast, przemysłu, małych i średnich firm czy start-upów" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że kluczowe jest, by środki na sprawiedliwą transformację nie uszczuplały budżetów innych instrumentów i polityk UE - przede wszystkim polityki spójności czy Wspólnej Polityki Rolnej.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspierać m.in. rewitalizację terenów pokopalnianych i niwelowanie szkód górniczych, inwestycje ograniczające emisję CO2, zwiększające efektywność energetyczną i rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie nowych miejsc pracy, innowacje - w tym społeczne, kursy zawodowe i inkubatory przedsiębiorczości, inwestycje w cyfryzację i nowe technologie, małe i średnie firmy oraz start-upy.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
zarażonyOZE
czwartek, 27 lutego 2020, 16:49

"Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspierać m.in. rewitalizację terenów pokopalnianych i niwelowanie szkód górniczych, inwestycje ograniczające emisję CO2, zwiększające efektywność energetyczną i rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie nowych miejsc pracy, innowacje - w tym społeczne, kursy zawodowe i inkubatory przedsiębiorczości, inwestycje w cyfryzację i nowe technologie, małe i średnie firmy oraz start-upy." Proponuję odwrotną kolejność w zakresie przeznaczania środków: rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie nowych miejsc pracy, innowacje... a wygenerowane ZYSKI przeznaczyć na rewitalizację terenów pokopalnianych i niwelowanie szkód górniczych- bo, jestem przekonany, że w "bałaganie górniczym" zabraknie już środków na OZE!!!

Tomasz
piątek, 14 lutego 2020, 12:35

Pan Jarzy, 79 euroosiolek, ktory kurczowo trzyma sie stolka w Brukseli. Od ponad 10-ciu lat powinien byc na emeryturze i zrobic miejsce mlodszym. Przypuszczam ze jest tam wielu innych takich jak on. Oj uzalezniaja pieniazki z Unii, uzalezniaja. A kto placi, ten zada... Kiedy Polacy przjza na oczy?

Darek
czwartek, 13 lutego 2020, 11:20

Wszyscy, którzy dali zarobić zachodniej finansjerze na Polakach otrzymują kiełbasę. Buzek dał im miliardy z OFE. Takie są kryteria wyboru.

Tweets Energetyka24