Płock: radni zajmą się planem budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych

3 kwietnia 2020, 16:09
stacja łądowania pixabay
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Projekt uchwały dotyczącej przyjęcia planu budowy w Płocku (Mazowieckie) ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych mają rozpatrzyć tamtejsi radni na najbliższym posiedzeniu, zwołanym na 9 kwietnia. Według planu, na koniec 2020 r. na terenie miasta ma być 60 punktów ładowania.

Celem opracowania planu budowy w Płocku ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest rozbudowa infrastruktury w tym obszarze, a w konsekwencji przyczynienie się do zwiększenia tam liczby samochodów elektrycznych – wyjaśniono w dokumentacji do projektu uchwały, którą w piątek opublikował Urząd Miasta.

Podkreślono przy tym, że projekt wpisuje się w założenia Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który przewiduje udział administracji samorządowej w rozwoju tego segmentu. Zwrócono przy tym uwagę, że obowiązek opracowania planów budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych wynika z ustawy ze stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (UEPA).

W dokumentacji do projektu uchwały przypomniano m.in., że w Płocku na koniec 2019 r. funkcjonowały 4 punkty ładowania pojazdów elektrycznych na stacji PKN Orlen. Wskazano jednocześnie, iż minimalna liczba takich punktów - co jest wymogiem ustawowym dla wszystkich miast o podobnej wielkości, liczbie mieszkańców i samochodów – powinna wynosić 60 na koniec 2020 r. Zgodnie z planem do osiągnięcia w tym czasie, na terenie miasta funkcjonować ma 29 stacji ładowania pojazdów elektrycznych uruchamianych przez różne podmioty, w tym np. OSD Energa.

„Na dzień 31 grudnia 2020 r. w ogólnodostępnych stacjach ładowania w Płocku będzie zainstalowanych 60 punktów ładowania, zgodnie z wymogiem określonym w art. 60.1. UEPA” – zadeklarowano w dokumentacji opublikowanej przez tamtejszy Urząd Miasta. Wyjaśniono przy tym, że nowe płockie stacje wyposażone mają być standardowo w dwa punkty ładowania o mocy nominalnej 22 kW; obecnie na stacji PKN Orlen 3 z 4 punktów ładowania mają moc 43 kW oraz 50 kW - COMBO i CHADEMO.

Do projektu uchwały dołączono proponowaną lokalizację stacji na terenie Płocka. „Z założenia wybierano lokalizację przy większych generatorach ruchu, tj. punkty handlowe, szkoły, targowiska, zoo, cmentarz, kościół, gdzie ludzie przebywają dłuższy czas i przy okazji załatwiania spraw mają szansę na naładowanie samochodu elektrycznego” – zaznaczono m.in. w dokumentacji.

Zwołana na 9 kwietnia sesja Rady Miasta Płocka, podczas której rozpatrywany ma być projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zaplanowana została w budynku Urzędu Miasta i poprowadzona zostanie w sposób zdalny.

Jak podano w piątkowym komunikacie, w związku z rozporządzeniem rządu z końca marca w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem epidemii koronawirusa „w trosce o zdrowie mieszkańców, pracowników i samych radnych, obrady będą niedostępne dla publiczności”. „Udziału w sesji nie wezmą również przedstawiciele spółek komunalnych oraz innych jednostek i instytucji” – podkreślił Urząd Miasta. Zapowiedział, że zainteresowane osoby będą mogły śledzić transmisję sesji on-line na bieżąco na internetowej stronie plock.eu. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Miichnik
sobota, 4 kwietnia 2020, 19:20

Punkty ładowania to słaby pomysł. Ogólnie nie do zrealizowania bo wraz przybywaniem elektryków musiałoby przybywać punktów ładowania, ato oznacza, że pod każdym blokiem musiałoby być pełno takich miejsc bo najlepiej ładować w nocy co ma wiele plusów od tych dla użytkowników do tych dla elektrowni zwłaszcza latem. Przy cmentarzu na noc mało kto parkuje. Moim zdaniem trzeba iść w stronę szybkiej wymiany akumulatorów na np. stacjach benzynowych. Na zasadzie pitstopu.

Domino
niedziela, 5 kwietnia 2020, 22:17

Nie gadzam się z tą opinią dzisiaj połowa Polaków mieszka w domkach i każdy z nich ma instalacje trojfazową oraz gniazdko do którego w każdym momencie mogą się podpiąć. Zawsze można dokupić wallboxa o większej mocy dzięki któremu naładują sobie szybciej aku jeżeli ktoś musi jechać np: w nocy do pracy.

Tweets Energetyka24