Reklama

Gaz

Piotr Naimski i prezes PGNiG złożą wizytę w USA

Fot. Polskie LNG
Fot. Polskie LNG

W środę, 7 czerwca, pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie weźmie udział m.in. w spotkaniu organizowanym przez Atlantic Council w Waszyngtonie poświęconemu bezpieczeństwu energetycznemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ministrowi Naimskiemu towarzyszyć będzie Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Wizyta zbiega się z pierwszą dostawą gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, którego uroczysty odbiór odbędzie się zaledwie dzień później - 8 czerwca. Dostawa amerykańskiego LNG jest rezultatem kontraktu podpisanego pod koniec kwietnia tego roku przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z amerykańską firmą Cheniere Energy. Będzie to pierwsza dostawa tego surowca z Ameryki do tej części Europy.

Warto nadmienić, że będzie to już kolejna, siódma wizyta w ciągu ostatniego roku przedstawiciela największej polskiej spółki gazowej w Stanach Zjednoczonych, co świadczy o intensyfikacji działań PGNiG na rzecz sprowadzenia coraz większego wolumenu amerykańskiego gazu do Polski. Potwierdza to deklaracja złożona przez wiceprezesa PGNiG Macieja Woźniaka na niedawnej konferencji prasowej poświęconej wynikom spółki za pierwszy kwartał 2017 r. na temat kolejnej planowanej dostawie spotowej z USA, która ma trafić nad Wisłę na początku lipca. Nie chcąc zdradzać szczegółów odnośnie nowego kontraktu wiceprezes Woźniak stwierdził jedynie, że „trwają finalne rozmowy w tej sprawie”. Możemy mieć zatem nadzieję, że po powrocie do kraju prezes PGNiG będzie mógł podać więcej informacji odnośnie zapowiedzianej kolejnej dostawy amerykańskiego LNG do terminalu w Świnoujściu.

Zobacz także: Wiceprezes PGNiG: dostawa LNG z USA ma lepszą cenę od rosyjskiego surowca oferowanego Polsce [WYWIAD]

Zobacz także: Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG do Polski. Realny sukces? [ANALIZA]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama