Pierwsza dostawa LNG dla PGNiG w Kłajpedzie

12 czerwca 2020, 14:54
840_472_matched__qaxskc_SMOKlegalizacja1
Fot. PGNiG
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.

PGNiG odebrało 11 czerwca 2020 roku ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej w Kłajpedzie. Fińska firma Gasum dostarczyła tam ok. 1500 ton LNG pochodzącego z Norwegii. Skroplony gaz został przeładowany do zbiorników na lądzie, a następnie z Kłajpedy, dzięki autocysternom, będzie mógł trafić do odbiorców w krajach bałtyckich oraz w północno-wschodniej Polsce. 

– Dla każdej firmy ekspansja zagraniczna jest niezwykle istotna. W Polsce jesteśmy liderem w rozwoju rynku LNG małej skali, a wykorzystanie terminalu w Kłajpedzie pozwala nam na włączenie się w rozwój tego segmentu na tamtejszym obiecującym rynku. Wiążemy poważne plany z rozwojem sprzedaży skroplonego gazu w krajach bałtyckich. Tym bardziej, że nasza współpraca z litewskim partnerem Klaipėdos Nafta, właścicielem użytkowanej przez nas instalacji w Kłajpedzie, układa się wzorowo – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

Rynek LNG małej skali w regionie wykazuje pozytywne oznaki potencjalnego wzrostu. Wpływ na to mają planowane i uruchamiane nowe instalacje LNG w krajach bałtyckich, a także zapowiedzi subsydiowania sieci stacji LNG dla pojazdów ciężarowych na Litwie. Stacja przeładunkowa LNG w Kłajpedzie ma istotne znaczenie dla dostępności LNG na rynku. Cieszymy się, że nawiązaliśmy strategiczne owocne partnerstwo z PGNiG. Jego skala, kompetencje i przywództwo przyczynią się nie tylko do rozwoju rynku, ale także do przejścia na czystsze paliwa, czyli bardziej zrównoważonej gospodarki powiedział Darius Šilenskis, Prezes Klaipėdos Nafta. 

Kłajpedzka stacja odbioru i przeładunku LNG wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 2250 ton gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. 

PGNiG jest użytkownikiem stacji w Kłajpedzie od początku kwietnia 2020 roku. Instalacja należy do Klaipėdos Nafta, a w listopadzie 2019 roku polska spółka wygrała przetarg na pięcioletnie korzystanie ze 100% jej zdolności technicznych. Do tej pory PGNiG wyekspediowało stamtąd już ponad 50 ładunków skroplonego gazu ziemnego w cysternach samochodowych o łącznym wolumenie  prawie 1000 ton LNG. (PGNiG)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Niuniu
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 18:59

Koledzy albo raczej trole z Kijowa - sprawdżcie sobie ile m3 ruskiego gazu kosztował za Pawlaka a ile kosztuje teraz PGNIG i ile wtedy kosztował odbiorcę w finalnego czyli przęciętnego Polaka a ile kosztuje teraz ? A ja mam Panie Gazownik mam akurat dom wybudowany zgodnie z polskimi normami z 1981 roku. I nie Ja go budowałem tylko Spółdzielnia mieszkaniowa. I z m3 gazu płacę od lat równie drogo. I nie zależy to niestety od stopnia oszczędności cieplnej konstrukcji mojego domu lecz od cen dyktowanych przez krajowego monopoliste w zakresie dystrybucji gazu ziemnego. Jak Pan tego nie pojmuję to dziwię się poziomowi nauczania na Ukrainie.

Gazownik
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 22:20

Na proste pytanie ile płacisz. Zadane bardzo grzecznie bez żadnych złośliwości. Odpowiadzsz w sposób agresywny przy okazji obrażając mnie! Co ciekawe w podobnie w takich sytuacjach zachowują się inni w np :Hehe? Naprawdę sądzisz, że każdy kto ma poglądy inne niż prorosyjskie na tym forum to ukrainiec bądź amerykanin ? Zdaje się,że już kiedyś ktoś pisał o kindersztubie w twoim przypadku.Spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała dom....?

rob ercik
sobota, 13 czerwca 2020, 08:44

"W Polsce jesteśmy liderem" super przykład propagandy PRL, bo PGNiG w Polsce jest Monopolistą

Niuniu
piątek, 12 czerwca 2020, 18:28

PGNiG bawi się w "ekspansję zagraniczną", przez 2 miesiące wekspediowało 59 autocystern. Naprawdę porażająca liczba. nic dziwnego, że mimo spadajacych od lat cen gazu ziemnego nadal w swoim domu w Warszawie płacę ciągle tyle samo za gaz. czyli rownie dużo jak za Premiera Pawlaka odpowiedzialnego za niekorzystny kontrakt z Rosją. Ale Pawlaka już od ponad 10 lat w polityce nie ma, za gaz Polska płaci zdecydowanie mniej, a Ja i inni polscy finalni odbiorcy gazu płacą jak za Pawlaka. Zabawy PGNiG kosztują - szkoda, że Mnie.

piątek, 12 czerwca 2020, 21:52

Ile cystern zadowoliłoby szanownego Pana?

Clan of Xymox
piątek, 12 czerwca 2020, 21:40

Bardzo ciężko żyje się w Polsce. To fakt. Proponuję wyprowadzić się do Moskwy, ewentualnie do Caracas.

Gazownik
piątek, 12 czerwca 2020, 21:13

Nie będę ukrywał, że mam pewne możliwości. Więc bardzo bym prosił o informacje ile płacisz? Skoro tak bardzo poruszasz temat swojego domu. Sprawdzę czy tyle jest możliwe? Rozumiem,że twój dom jest nowy. Wybudowany w nowych technologiach i oczywiście jest ocieplony! Gorąco pozdrawiam.

FR technologiczne imperium
piątek, 12 czerwca 2020, 20:31

Nadal sprowadzamy ponad 60% gazu z Rosji, który nie jest konkurencyjny cenowo co pokazuje przykład Białorusi i Turcji, jesteś jakiś upośledzony? Bo piszę ci to po raz któryś a ty nadal swoje. A i zmień czas w urządzeniu z którego piszesz na polski, bo ci zła godzinę wyświetlenia komentarza pokazuje.

Tweets Energetyka24