Reklama

Gaz

Piechociński: W ramach POIiŚ wybudowano 1000 km gazociągów

  • Fot. mil.ru
    Fot. mil.ru

Wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że w ramach projektów wdrażanych w IX i X osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wybudowano ponad 1 000 km gazociągów przesyłowych oraz zwiększono powierzchnię magazynową o 1 mld m3.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że POIiŚ na lata 2007-2013 był największym programem operacyjnym w historii UE: „Łączna wartość środków przeznaczonych na działania w zakresie energetyki wynosiła 6,7 mld zł. Do chwili obecnej podpisano 898 umów o dofinansowanie na kwotę ponad 6,6 mld zł”. 

Minister zwrócił uwagę, że efekty programu oznaczają wymierne korzyści dla sektora energetycznego: „Wybudowano ponad 1 000 km gazociągów przesyłowych oraz prawie 400 km elektroenergetycznych sieci przesyłowych, a także zwiększono o 1 miliard metrów sześciennych pojemności magazynowych podziemnych magazynów gazu. Przeprowadzono także termomodernizację 560 budynków użyteczności publicznej oraz wymieniono 14 114 transformatorów na bardziej efektywne energetycznie”

Wicepremier poinformował również, że Ministerstwo Gospodarki w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 będzie dysponowało prawie 12 mld zł na wsparcie sektora energetycznego w Polsce, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jest to o ok. 50 proc. więcej środków na energetykę względem programu na lata 2007-2013. 

14 października br. w MG odbyła się konferencja „Doświadczenia z wdrażania funduszy europejskich 2007–2013 w sektorze energetyki w ramach POIiŚ”, podczas której zaprezentowano m.in. powyższe dane.

Zobacz także: Ćwiek-Karpowicz: Embargo na rosyjską ropę - straszak na Putina [wideo]

Zobacz także: Grupa Azoty pomoże sektorowi górniczemu

Reklama

Komentarze

    Reklama