PIE: Stanom Zjednoczonym trudno będzie odzyskać pozycję lidera energetyki atomowej

29 października 2020, 14:53
atom pexels sun
Fot. Pexels

Stanom Zjednoczonym trudno będzie odzyskać pozycję lidera na światowym rynku energetyki atomowej - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Rosja i Chiny kierują budową, budują lub finansują ponad dwie trzecie z 67 stawianych lub będących na ukończeniu bloków jądrowych.

Jak zaznaczył PIE, Stany Zjednoczone straciły pozycję lidera na światowym rynku energetyki atomowej na rzecz głównie rosyjskich i chińskich przedsiębiorstw państwowych. "Teraz Amerykanie chcą odbudować swoją dominację poprzez ekspansję przemysłu na zagraniczne rynki, zapewnienie odpowiednich poziomów uranu, a także wzmocnienie sektora wydobywczego uranu, mechanizmy wspierające firmy z sektora jądrowego i produkcję energii jądrowej" - wskazali. W planach Ameryka ma też "uruchomienie obszaru badań i rozwoju zaawansowanych technologii jądrowych".

Analitycy zwrócili uwagę, że zgodnie z założeniami „Atomic Energy Act” z 1946 r., Komisja Energii Atomowej miała za zadanie wykonać rządowy plan rozwoju krajowej produkcji uranu. Po 1970 r. sektor wydobywczy uranu przeszedł w ręce prywatne. Szczyt wydobycia nastąpił w 1980 r. (16 809 t), a w minionym roku było to 67 ton - przypomnieli. "Obecnie na świecie najwięcej wydobywają: Kazachstan, Kanada i Australia – łącznie dwie trzecie globalnej produkcji" - wskazali w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Australia posiada ponadto 30 proc. całości zidentyfikowanych rezerw, Kazachstan 14 proc., Kanada i Rosja po 8 proc., a Stany Zjednoczone – 1 proc. - wyliczyli.

Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych w Stanach ruszyła w 1958 r., a w 2019 r. funkcjonowało 96 reaktorów jądrowych ze średnią wieku 38 lat - zauważyło PIE. Najnowszy powstał w 2016 r. jako pierwszy uruchomiony reaktor po przerwie od 1996 r. A w 2012 r. wydano pierwszą od 30 lat zgodę na budowę reaktorów. "Łączna moc energetyki jądrowej to 98 GW, co stanowi 9 proc. mocy zainstalowanej łącznie i 20 proc. produkcji energii elektrycznej" - podkreślono.

Zdaniem PIE trudno będzie Stanom Zjednoczonym odzyskać pozycję na rynku światowym, na którym z 67 bloków jądrowych będących w budowie lub na ukończeniu, Rosja i Chiny kierują budową, budują lub finansują ponad dwie trzecie. "Dodatkowo ponad 30 krajów rozwijających się rozważa bądź już planuje budowę pierwszych bloków jądrowych, z czego 27 z udziałem Rosji, a 5 z Chin" - dodali. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
czwartek, 29 października 2020, 17:29

O czym def24 pisze. Jaki lider co nic praktycznie od lat nie buduje. Nawet u siebie w USA. Rosjanie zdominowali eksport a do tego co nieco budują u siebie. Chiny mniej eksportują ale za to dużo budują u siebie. Jest jeszcze Korea Południowa i Francja ale daleko za pierwszą dwójką. USA się praktycznie nie liczy. Może zbuduje kilka reaktorów w Polsce ale to nadal patykiem na wodzie pisane i do tego w perspektywie 20 lat. Może zbudują elektrownię w Arabii Saudyjskiej. I tyle. O pozycji lidera nawet nie mają co marzyć.

Tweets Energetyka24