Gaz
PGNiG stawia na CNG na południu Polski
W pierwszym etapie realizacji umowy (do końca 2018 r.) roczny wolumen dostaw sprężonego gazu ziemnego (CNG) może wzrosnąć z 0,23 mln m³ gazu do 0,6 mln m³. W drugim etapie (do 2020 r.) przewiduje się wzrost wolumenu dostaw do blisko 1 mln m³ rocznie.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny (PGNiG OD) podpisało nową, bezterminową umowę na dostawę sprężonego gazu ziemnego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie – największej firmy świadczącej usługi przewozów pasażerskich w mieście. Dzięki specjalnym, atrakcyjnym cenom gazu oferowanym przez PGNiG OD flota autobusów należących do MPK Tarnów może powiększyć się w ciągu najbliższych dwóch lat z obecnych 11 pojazdów do 21 nowoczesnych pojazdów zasilanych gazem CNG. Realizacja drugiego etapu umowy pozwoli na rozwój floty ekologicznych autobusów do ok. 35-40 pojazdów. Tym samym autobusy zasilane CNG stopniowo zastąpią w Tarnowie dużo mniej przyjazne dla środowiska i zdrowia mieszkańców autobusy starej generacji zasilane olejem napędowym.
Zobacz także: PGNiG: Gazprom zablokowany ws. OPAL aż do 2018 r.
,,PGNiG to firma z największym doświadczeniem w sprzedaży gazu CNG w Polsce. Mamy przejrzystą i konkurencyjną ofertę, którą dostosowujemy indywidualnie dla każdego naszego klienta" – powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG OD. – ,,Cieszy nas, że w komunikacji miejskiej w Tarnowie wzrośnie udział ekologicznego paliwa jakim jest CNG. To dobry biznes nie tylko dla obu stron, ale także wartość dodana w postaci poprawy jakości powietrza w mieście" – dodał.
,,Dla nas ważna jest zarówno stabilność dostaw jak i wynegocjowane umowy opartej na konkurencyjnej cenie w stosunku do innych paliw. Oba te kryteria gwarantuje kontrakt z PGNiG. Zamierzamy konsekwentnie rozbudowywać flotę autobusów zasilanych gazem CNG. To się opłaca i ogranicza w znacznym stopniu emisję szkodliwych substancji do atmosfery" – powiedział Jerzy Wiatr, Prezes Zarządu MPK w Tarnowie.
Aktualnie PGNiG OD prowadzi rozmowy z innymi przedsiębiorstwami sektora komunikacji miejskiej i firmami komunalnymi, m.in. w Tychach, Rzeszowie, Gdyni i Radomiu.