• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNiG: Gazprom zablokowany ws. OPAL aż do 2018 r.

Gazociąg OPAL
Gazociąg OPAL

Podczas dzisiejszej konferencji wynikowej PGNiG prezes Piotr Woźniak poinformował dziennikarzy o sytuacji związanej ze sporem prawnym potentata w sprawie większego wykorzystania przez Gazprom gazociągu OPAL (to lądowa odnoga Nord Stream). Według menadżera udało się„zablokować” rosyjską spółkę na kolejne 12 miesięcy. Trwa postępowanie sądowe, które rozstrzygnie kwestie sporne.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej rosyjski Gazprom otrzymał w ubiegłym roku możliwość wykorzystywania 80% przepustowości tej rury. Strona polska uważa, że to działanie naruszające konkurencję w Europie Środkowej i podjął walkę prawną w tej sprawie. Dzięki decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE i sądu w Dusseldofie na czas toczonych postępowań zawieszono wykonywanie decyzji Brukseli ws. OPAL.

Zobacz także: Kluczowy rok dla PGNiG – arbitraż z Gazpromem, spoty LNG, open season Korytarza Norweskiego

Udało nam się korzystając z zabezpieczenia sądu w Dusseldorfie zablokować aukcje na gazociągu OPAL do połowy marca przyszłego roku. Nie będzie w związku z tym aukcji na większy przesył tym rurociągiem” – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

 

„Chodzi nam w tej walce o bezpieczeństwo energetyczne kraju i zachowanie konkurencji. Walka o OPAL pochłania sporą część naszych sił i zainteresowania” – dodał menadżer.

Komentarze