Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że rozpoczęła rozmowy z Eneą i Energą, które mogą doprowadzić do zaangażowania się w budowę bloku 1000 MW w Ostrołęce.
„Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. informuje, że w odpowiedzi na zaproszenie od spółek Energa S.A. oraz ENEA S.A., w dniu 7 stycznia 2019 r. spółki rozpoczęły rozmowy mogące skutkować zaangażowaniem PGE w projekt budowy bloku 1 000 MW w Ostrołęce” – poinformowała Grupa.
Inwestycja w nowy węglowy blok o mocy 1000 MWe w Ostrołęce realizowana jest obecnie przez spółkę celową utworzoną przez Grupę Energa i Grupę Enea. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum GE, które złożyło ofertę w wysokości ok. 6 mld złotych brutto. Sprawność nowego bloku ma wynieść 46%. Jak twierdzą zaangażowane spółki, pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 roku.
Czy państwo zamierza sfinansować podwyżkę prądu zwiększając deficyt budżetowy, czy przerzuci koszty na firmy energetyczne? Jak firmy, w przypadku drugiej opcji, mają jeszcze znieść obciążenia budowy elektrowni? Czy problemy zostawi się kolejnemu rządowi po wyborach?
Poszukiwania wariata do tej skandalicznej inwestycji trwają. Jak Prezes PGE chce zachować stanowisko to musi przejżeć na oczy i dostrzec w rozbudowie Ostrołęki "świetny" interes.