Reklama

Elektroenergetyka

PGE: Ponad 1,5 tys. km nowych linii elektroenergetycznych

Ponad 1,8 mld zł na rozbudowę i modernizację sieci i przyłączenia nowych odbiorców wydała w 2015 r. spółka Grupy Kapitałowej PGE, PGE Dystrybucja. 

To o 22 proc. więcej niż w 2014 r., kiedy to wydatki sięgnęły 1,5 mld zł - podała spółka.

Spółka poinformowała też, że w ub. roku powstało ponad 1,5 tys. km nowych linii energetycznych, a ponad 2,8 tys. km zostało zmodernizowanych.

Najwięcej spółka wydała na Mazowszu – wartość zrealizowanych tam prac przekroczyła 300 mln zł. Jedna trzecia z nich to inwestycje związane z przyłączeniami nowych odbiorców. W ubiegłym roku spółka przyłączyła ponad 62 tys. odbiorców, w tym - jak podkreśliła - wielu takich, którzy potrzebują dużych ilości mocy. 

Ponad 40 proc. wydatków w 2015 r. przeznaczono na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury energetycznej, np. na budowę stacji transformatorowych, m.in. stacji Zamość Janowice w województwie lubelskim, Polesie w Łodzi oraz trzech stacji w województwie mazowieckim – w Pruszkowie, w podwarszawskim Nadarzynie oraz w Ostrołęce, w specjalnej podstrefie ekonomicznej w Wojciechowicach. Łącznie wybudowano lub zmodernizowano prawie 2,1 tys. stacji transformatorowych. 

Jak zapewnia spółka, do 2020 r. chce o połowę zmniejszyć przerwy w dostawach prądu w stosunku do 2013 r. (PAP)

Zobacz także: Enea rozważa przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego

Zobacz także: Litewski minister: Polska regionalnym hubem gazowym

PAP - mini

Komentarze