Reklama

Elektroenergetyka

Pełnomocnicy pełnomocnika – czy nowelizacja ustawy wzmocni Piotra Naimskiego?

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Wprowadzenie pełnomocników ds. infrastruktury krytycznej oraz zmiany w zakresie decydowania o nieważności uchwał i czynności prawnych podejmowanych przez kontrolowane spółki – to najważniejsze zapisy projektu nowelizacji ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra energii. Według „Pulsu Biznesu” nowe regulacje wzmocnią pozycję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotra Naimskiego.

Jak informuje „Puls Biznesu” ministerstwo energii przygotowało projekt nowelizacji ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra energii. Mają się w niej znaleźć przepisy wzmacniające kontrolę rządu m.in. nad firmami dystrybuującymi energię. Bezpośrednio dbać będą o to powołani w tym celu pełnomocnicy ds. infrastruktury krytycznej, którzy mieliby być zatrudnienia w każdej firmie zarządzającej daną infrastrukturą, takich jak np. PSE czy Gaz-System, ale także spółkach dystrybucyjnych należących do wielkich grup energetycznych – PGE, Tauronu, Enei czy Energi.

Zobacz także: ME: Coraz większy poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski

Zgodnie z uzasadnieniem projektu pełnomocnik ma być „skrzynką kontaktową” pomiędzy spółkami a ministerstwem. Jednak według „Pulsu Biznesu” jego rolą będzie raportowanie o działaniach firm m.in. do pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotra Naimskiego, co de facto wzmocni jego pozycję.

Istotna zmiana dotyczyć będzie także uprawnień ministra w zakresie decydowania o nieważności uchwał i czynności prawnych podejmowanych przez kontrolowane spółki. Obecnie minister może zablokować daną decyzję w ciągu 14 dani od dnia powiadomienia o uchwale lub czynności lub 30 dni od jej podjęcia. Po upływie tego terminu minister nie może zgłosić sprzeciwu. Zgodnie jednak z projektem nowelizacji, jeśli minister nie zostanie powiadomiony uchwała lub czynność będzie automatycznie nie ważna.

Zobacz także: Polska potrzebuje rynku mocy. "Projekt wart miliardy złotych" [ANALIZA]

kn/PB

Reklama
Reklama

Komentarze