Reklama

Elektromobilność

Fot. Energetyka24

PARP: 10 mln zł do wygrania na projekty z branży elektromobilności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości 19 października uruchamia konkurs na akcelerator, który wypracuje innowacyjne projekty dla branży elektromobilności  z co najmniej 30 startupami. Otrzyma on na ten cel 10 milionów złotych dofinansowania z Agencji. Wnioski można zgłaszać do 7 listopada 2017 r. Pilotaż wpisuje się w rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności.

"Rozwój elektromobilności w Polsce jest jednym z kluczowych priorytetów rządu. Branża ta ma bowiem duże znaczenie dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Stawiamy sobie ambitne cele, które chcemy osiągać we współpracy z przedsiębiorcami, instytucjami oraz stroną społeczną. Uruchomienie przez PARP kolejnego programu dla branży sprawi, że realizacja tych zadań stanie się jeszcze bardziej realna- mówi Michał Kurtyka, wiceminister energii.

Zobacz także: Do 2020 r. powstanie w Polsce niemal 200 stacji ładowania aut elektrycznych

Program Elektro ScaleUp ma zwiększyć podaż startupów, które pracują nad rozwiązaniami w zakresie elektromobilności. Najbardziej istotnymi barierami w rozwoju tego rynku są obecnie bariery technologiczne, zwłaszcza dotyczące baterii i infrastruktury ładowania.

"Dziś ogłaszamy start kolejnego programu w ramach Start in Poland. Stawiamy na polską myśl techniczną i umiejętności młodych osób. Wiemy, że akceleracja przy udziale dużych firm, to istotny element pomocy dla przedsiębiorstw na wczesnych etapach ich rozwoju. Chcemy z tego mechanizmu korzystać m.in. przy wspieraniu perspektywicznych sektorów naszej gospodarki, takich jak elektromobilność. Branża ta ma szansę stać się przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości. Dlatego pilotaż oparty jest właśnie o ten model współpracy– podkreśla wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Na program akceleracyjny złoży się kilka elementów. Pierwszym będzie wsparcie młodych firm przez mentorów, ekspertów biznesowych i technologicznych. Drugim - zapewnienie dostępu startupom do polskich liderów polskiego rynku elektromobilności. Trzecim – dofinansowanie dla najlepszych startupów w wysokości od 100 do 500 tys. złotych, które będą mogły przeznaczyć na prace nad rozwojem swojej technologii i przygotowaniem jej do wdrożenia. Warto podkreślić, że średnie i duże firmy z branży będą uczestniczyć merytorycznie i finansowo w projekcie, ponieważ to one będą odbiorcami innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez startupy. Minimum 1 milion złotych będzie pochodzić od tych firm.

"Zależy nam na tym, żeby Elektro ScaleUp miał konkretny efekt dla rozwoju branży, a startupy, które wezmą w nim udział otrzymały pierwsze zlecenia. Dlatego założenia programu wypracowaliśmy we współpracy ze wszystkimi interesariuszami tego sektora, tj. startupami, akceleratorami, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi oraz jednostkami samorządu odpowiedzialnymi za zakup taboru transportu publicznego. Tworząc ten program czerpaliśmy także z doświadczeń realizowanego przez PARP programu ScaleUp, który skutecznie łączy duże firmy ze startupami– mówi Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Zobacz także: Wiceprezes PGE: Realizujemy elektromobilność pod kątem potrzeb samorządów

kn/MR

Reklama
Reklama

Komentarze