Reklama

Wiadomości

Wydano decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica

Fot. Pexels

Jest decyzja środowiskowa, wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek PGE Baltica. PGE i Orsted mogą dzięki temu rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

W przesłanym w czwartek komunikacie PGE Baltica poinformowała o wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3.

W komunikacie PGE Baltica wskazuje, że inwestorzy realizujący projekt – czyli PGE i Orsted – mogą dzięki temu rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, cytowany w przesłanym komunikacie podkreślił, że wydanie decyzji środowiskowej zamyka ważny, wielomiesięczny etap prac przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową.

"Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę" - stwierdził.

Dodał, że decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica jest potwierdzeniem, że badania środowiskowe zostały rzetelnie przeprowadzone, a powstała w ich rezultacie dokumentacja środowiskowa została należycie przygotowana.

Czytaj też

Dyrektor projektu Baltica 2+3 z ramienia Orsted Soren Westergaard Jensen, również cytowany w komunikacie wskazał, że po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej złożono wnioski o pozwolenia wodnoprawne, następnie będą występować o decyzje lokalizacyjne.

"To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi" - tłumaczył.

Jego zdaniem ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 "dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji".

"Cieszymy się, że dokładając cegiełkę do celów związanych z transformacją i wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, możemy realizować inwestycję w Morską Farmę Wiatrową Baltica zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi" - stwierdził cytowany w komunikacie Jensen.

Przedstawiciele PGE Baltica w komunikacie zaznaczyli, że przed uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przeprowadzone zostały szczegółowe badania środowiska przyrodniczego.

Natomiast uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica to milowy krok w kierunku realizacji inwestycji.

Od 24 stycznia 2020 roku projekt posiada decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej. Ponadto projekt posiada pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW), pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymał prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

PGE Balitca wskazuje, że zadaniem infrastruktury przyłączeniowej jest wyprowadzenie energii wyprodukowanej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. Na odcinku przejścia kabli morskich przez strefę brzegową zostanie wykonany przewiert morze – ląd, tj. kable zostaną poprowadzone w technologii bezwykopowej pod plażą.

Czytaj też

Następnie będą biegły ławą kablową przez teren gminy Choczewo do dwóch lądowych stacji transformatorowych zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie. Stąd energia trafi do stacji elektroenergetycznej krajowego operatora sieci przesyłowej.

Zgodnie z harmonogramem pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, wprowadzenie pierwszej energii do sieci jest planowane na 2026 rok.

Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma rozpocząć produkcję w 2027 roku. Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Natomiast Orsted to wywodzący się z Danii koncern obecny na kilkunastu rynkach, poczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji.

Źródło:PAP

Komentarze