Reklama

Wiadomości

Kolejne ważne rozstrzygnięcie w sprawie największej elektrowni na Bałtyku. Znamy wykonawcę projektu budowlanego

Autor. Fot. Pixabay

PGE i Ørsted, które wspólnie realizują projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, wybrały wykonawców projektu budowlanego. Konsorcjum Ramboll-Projmors będzie odpowiedzialny za tę część inwestycji.  

Reklama

Ramboll to duńska grupa doradczo-inżynieryjno-projektowa. Jej polski oddział w konsorcjum z biurem projektowym Projmors z Pomorza opracuje projekt budowlany dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, składającej się z dwóch etapów - Baltica 2 i Baltica 3. W zakres kontraktu wchodzi także przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Cieszy nas, że w skład konsorcjum wchodzi biuro projektowe z Gdańska, co jest dowodem na to, że polskie przedsiębiorstwa aktywnie wykorzystują możliwości włączenia się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce" - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE 

Zadaniem konsorcjum jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla fundamentów, turbin, kabli wewnętrznych i stacji elektroenergetycznych na morzu, jak również uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przygotowanie projektu technicznego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Termin realizacji zadania to III kwartał 2023 roku.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1498 MW, ma być oddany w 2027 roku. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). W 2022 roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania kolejnych decyzji administracyjnych dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwolenia na budowę. To ostatnie pozwolenia wymagane przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Do 2040 r. PGE chce posiadać co najmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych. Będzie to ogromny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej energetyki.

Reklama

Komentarze

    Reklama