Reklama

Wiadomości

Wraca nowela wiatrakowa. MKiŚ szykuje też zmiany dla innych OZE

Autor. MKiŚ / gov.pl/web/klimat

Resort klimatu robi kolejne podejście do nowelizacji przepisów dla wiatraków, ale jak wynika z ustaleń serwisu money.pl – przy okazji MKiŚ szykuje kilka innych zmian, m.in. dla właścicieli mikroinstalacji OZE.

Niemal pół roku po tym, jak upadła pierwsza nowela tzw. ustawy wiatrakowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraca do sprawy przepisów dla turbin. Portal money.pl dotarł do Oceny Skutków Regulacji przygotowanej na potrzeby projektu ustawy i opisał, co można wywnioskować z OSR.

Nie zmienia się jedno: MKiŚ zgodnie z ostatnimi zapowiedziami oraz tymi z czasów próby przyjęcia projektu po raz pierwszy, chce, aby turbiny wiatrowe mogły powstawać w odległości 500 metrów od zabudowań. Resort szacuje, że przełoży się to na zwiększenie obszarów, na których mogą powstawać wiatraki o ok. 44 proc. Przełoży się to na znaczące zwiększenie potencjalnych, nowych mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej. Obecne przepisy – i tak poluzowane przez PiS, które w 2016 r. poprzez tzw. zasadę 10H zablokowało na kilka lat rozwój farm wiatrowych – pozwalają na wybudowanie dodatkowych 4 GW. Po noweli ta możliwa, osiągalna moc ma wzrosnąć do 10 GW do 2030 r.

Reklama

Według założeń MKiŚ łatwiejsze ma być także dopuszczenie mieszkańców do korzystania z energii elektrycznej wytwarzanej przez położoną nieopodal farmę. Chodzi o udostępnianie minimum 10 proc. mocy elektrowni zainteresowanym mieszkańcom, którzy mogliby ją nabywać w formule prosumenta wirtualnego lub spółdzielni energetycznych.

Nie tylko wiatraki. Resort klimatu szykuje inne zmiany

Nowela obejmie także właścicieli mikroinstalacji OZE (prosumentów), którzy będą mogli instalować większe magazyny energii na własne potrzeby. Obecnie jest tak, że moc magazynu nie może przekraczać mocy instalacji. Nowela ma to zmienić i dopuszczalne będzie korzystanie z magazynów o mocy, która nie może przekraczać 2,2-krotnej mocy instalacji.

Wprowadzona ma zostać także definicja „gazociągu bezpośredniego biogazu”, a dzięki jej ustaleniu, łatwiejsza ma stać się rozbudowa infrastruktury przeznaczonej dla biogazu czy biometanu.

„W ustawie mają pojawić się też zapisy dotyczące m.in. zmiany wzoru na obliczanie udziału inwestycji w OZE w kosztach kwalifikowanych na korzyść inwestorów i wprowadzenie wsparcia dla biometanu w instalacjach powyżej 1MW” – pisze money.pl.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama