Reklama

Wiadomości

W 2023 r. nowe moce OZE wystrzeliły. Dobre wieści ws. celów z COP28

Autor. elxeneize / Envato Elements

Zdecydowanie przybywa nowych zielonych mocy – wynika z najnowszego opracowania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Dawno nie było tak dobrego roku dla odnawialnej energetyki i według MAE, jak rzadko, może udać się wypełnić zobowiązania, których podjęły się państwa na całym świecie.

Reklama

– W 2023 roku na całym świecie dodano ponad 500 GW nowych mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. To oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu do 2022 r. To ogromny, historyczny skok, to świetna wiadomość – ogłosił Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA, MAE) podczas prezentacji raportu instytucji na temat rozwoju OZE na świecie.

Reklama

W publikacji „Renewables 2023” autorstwa ekspertów MAE wskazano, że przez cały ubiegły rok powstało prawie 510 GW nowych mocy w OZE.

W 2023 roku 3/4 oddanych do użytku źródeł stanowiły te fotowoltaiczne. Agencja podkreśla, że nigdy wcześniej nie powstało tyle nowych OZE w Stanach Zjednoczonych czy Brazylii, ale sukcesy tych państw wyglądają na niewielkie, gdy porówna się je z osiągnięciami Chin. Państwo Środka w 2023 r. uruchomiło tyle nowych mocy zainstalowanych w fotowoltaice co reszta świata razem wzięta w 2022 r.

Reklama

Czytaj też

MAE: uda się osiągnąć cel OZE ustalony na COP28

Ponieważ prezentacja dorocznego raportu przypadła tuż po zakończeniu COP28 w Dubaju, nie zabrakło nawiązań do ustalonego podczas szczytu celu – czyli deklaracji, że moc zainstalowana OZE na świecie zostanie potrojona do 2030 roku.

Z prognoz MAE wynika, że jeżeli tempo oddawania nowych, zielonych źródeł utrzyma się, to możliwe będzie osiągnięcie celu określonego na COP28. Według szacunków ekspertów do 2028 roku łącznie na całym globie będzie ok. 7300 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach. To jednak scenariusz bazowy, oparty na dotychczasowych danych. Przy założeniach, że transformacja i inwestycje przyspieszą, w 2028 roku łączna moc zainstalowana OZE na świecie może przekroczyć nawet 9500 GW.

„Tempo wzrostu sprawi, że moc OZE na świecie wzrośnie łącznie o 2,5 raza z 2023 do 2030 roku” – można przeczytać w publikacji MAE. Oznacza to, że przy obecnych politykach energetycznych niewiele zabraknie do realizacji tego celu, więc Agencja wydała rekomendacje, jak przyspieszyć ten proces i osiągnąć ponad 11000 GW w OZE do 2030 r. Zaleca m.in. inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe oraz zmiany przepisów, by zniknęły „bariery administracyjne” dla zainteresowanych rozwijaniem odnawialnej energetyki.

Reklama

Komentarze

    Reklama