Reklama

Wiadomości

Rusza największy na świecie system magazynowania energii

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com

Władze lokalne w regionie Greater Manchester w Wielkiej Brytanii wydały brytyjskiej firmie Carlton Power pozwolenie na budowę największego na świecie systemu magazynowania energii, który będzie kosztował 963 mln USD.

Reklama

Carlton Power planuje zbudować i obsługiwać projekt o mocy 1 GW (1040 MW / 2080 MWh) zlokalizowany w Trafford Low Carbon Energy Park w Greater Manchester - poinformowała firma . Ogłosiła też, że uzyskała pozwolenie na budowę od Trafford Council, lokalnego organu planistycznego.

Reklama

Oczekuje się, że budowa systemu magazynowania baterii rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 r. i rozpocznie komercyjną działalność w ostatnim kwartale 2025 r.Carlton Power prowadzi zaawansowane rozmowy z firmami, które miałyby sfinansvować, zbudować i obsługiwać system magazynowania energii w akumulatorach (BESS) w Trafford.

Nie tylko magazyny

Reklama

System magazynowania energii w akumulatorach jest drugim dużym projektem energetycznym Carlton Power, który został zatwierdzony dla około 12-hektarowego parku energii niskoemisyjnej Trafford, osiem mil na południe od Manchesteru. Drugim projektem jest projekt Trafford Green Hydrogen o mocy 200 MW, którego pierwszy etap (15-20 MW) również ma wejść w fazę komercyjną w czwartym kwartale 2025 roku.

Czytaj też

Projekt zielonego wodoru został zatwierdzony przez Radę Trafford we wrześniu 2022 r., co czyni go największym zatwierdzonym projektem zielonego wodoru w Wielkiej Brytanii. Carlton Power niedawno uzyskał również pozwolenie na budowę jednego z pierwszych w Wielkiej Brytanii rurociągów wodorowych w Trafford. 

Wielka Brytania stawia na wodór, magazynowanie energii i wzrost liczby morskich instalacji wiatrowych, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i osiągnąć zerowy poziom netto do 2050 roku.

Projekty odnawialne napotykają jednak przeszkody w podłączeniu do sieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. Magazynowanie energii w akumulatorach musi wzrosnąć, aby zapewnić dostawy energii, gdy pogoda nie sprzyja wytwarzaniu energii słonecznej lub wiatrowej.

Ponad 1000 projektów wiatrowych i solarnych z pozwoleniem na budowę w Wielkiej Brytanii nie może rozpocząć budowy z powodu wyzwań związanych z podłączeniem do sieci krajowej - ostrzegło w tym miesiącu Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych (LGA).

Z podobnym problemem zmaga się Polska – tylko w 2022 r. odmowę podłączenia do sieci otrzymało 50 GW mocy w źródłach odnawialnych. W latach 2015-2021 było to 30 GW. Sieci elektroenergetyczne wymagają pilnej modernizacji, aby sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama