Reklama

Wiadomości

O krok bliżej do offshoru. PKN Orlen ze zgodą na budowę terminala w Świnoujściu

Morskie farmy wiatrowe są nie tylko dodatkowym obiektem do zabezpieczenia, ale również mogą być stałym źródłem informacji o sytuacji morskiej. Fot. orstedcdn.azureedge.net

Prezes PKN Orlen Daniel Objtek poinformował, że Wojewoda zachodniopomorski wydał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminala instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu.

Reklama

"Trzy miesiące od decyzji o budowie w Świnoujściu terminala instalacyjnego morskich farm otrzymujemy od Wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego zgody umożliwiające rozpoczęcie prac" – napisał prezes PKN Orlen na swoim Twetterze.

Reklama

Terminal instalacyjny w Świnoujściu ma kluczowe znaczenie dla powstania na Bałtyku elektrowni wiatrowej oraz innych projektów wiatrowych realizowanych przez PKN Orlen. Dostarczane będą do niego komponenty do budowy farm morskich, w tym wyprodukowane w Szczecinie turbiny Vestas. Plan zakłada, że terminal będzie gotowy już 2025 roku.

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki tłumaczy, że „decyzja [wojewody, przyp. red.] daje zielone światło na rozpoczęcie prac przygotowawczych pod budowę inwestycji, ważnej dla Pomorza Zachodniego, a także całej Polski – w aspekcie naszego bezpieczeństwa i transformacji energetycznej. Od prezentacji projektu 13 października 2022 r. minęły niecałe trzy miesiące, a pierwsze prace ruszą już niebawem".

Reklama

We wrześniu ub. roku koncern PKN Orlen podał informację, że spółka Baltic Power -odpowiedzialna za realizację inwestycji - podpisała umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Bałtyku. Zgodnie z porozumieniem, część elementów niezbędnych do posadowienia wież dla turbin będzie wyprodukowana w Polsce – czytamy w komunikacie spółki.

Czytaj też

Pierwsze instalacje na Bałtyku zaczną produkować zieloną energię już w 2026 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama