Reklama

Nowelizacja ustawy wiatrakowej coraz bliżej. SKRM przyjął projekt

Autor. Canva

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych na lądzie. Kluczowe zmiany obejmują zniesienie „zasady 10H”, nowe regulacje dotyczące repoweringu oraz modyfikacje w przepisach o OZE. Projekt trafi teraz do komisji prawniczej, a następnie pod obrady całego rządu.

Reklama

W czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zmiany mają na celu ułatwienie budowy nowych farm wiatrowych oraz modernizację już istniejących instalacji. 

Co się zmieni?

Najważniejszą zmianą w projekcie jest zniesienie obowiązującej od 2016 roku Ustawy Odległościowej, zwanej zasadą 10H, która uniemożliwiała budowę turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność ich wysokości od zabudowań. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalały na skrócenie tej odległości do 700 metrów w szczególnych przypadkach, natomiast nowe regulacje przewidują jej dalsze zmniejszenie do 500 metrów. 

Projekt wprowadza także szczegółowe wytyczne dotyczące odległości turbin od terenów chronionych, czyli 1500 metrów od parków narodowych oraz 500 metrów od obszarów Natura 2000, jeśli zostały utworzone w celu ochrony siedlisk ptaków i nietoperzy. 

YouTube cover video

Dodatkowo, przepisy umożliwią elastyczne podejście do lokalizowania wiatraków w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Obecnie minimalna odległość to 3H (trzykrotność wysokości turbiny), jednak nowe regulacje pozwolą na jej skrócenie, jeśli inwestor uzgodni to z operatorem przesyłowym na etapie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). 

Repowering i nowe ograniczenia dla farm wiatrowych

Projekt uwzględnia również regulacje dotyczące repoweringu, czyli modernizacji istniejących turbin wiatrowych. Jeśli nowa turbina po modernizacji będzie większa niż przewiduje MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy (WZ), inwestor będzie musiał przejść pełną procedurę planistyczną. Natomiast jeśli MPZP przewiduje możliwość modernizacji, nie będzie konieczna jego zmiana, a inwestor otrzyma decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę, o ile zostaną spełnione warunki odległości 500 m od zabudowań oraz 1H od dróg krajowych. 

Reklama

Nowe przepisy wprowadzają również dodatkowe ograniczenia w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych. Zabronione będzie ich stawianie na terenach istotnych dla wojska, w tym w strefach kontrolowanych lotnisk wojskowych (MCTR) oraz na trasach lotnictwa wojskowego (MRT).

Minimalna odległość turbin od dróg krajowych zostanie ustalona na poziomie 1H, co oznacza, że nie będą mogły znajdować się bliżej, niż wynosi ich maksymalna wysokość wraz z łopatami wirnika. W przypadku realizacji nowej inwestycji drogowej, wojewoda będzie miał prawo nakazać rozbiórkę turbin znajdujących się w strefie kolizji z projektowaną trasą. Właściciele wiatraków otrzymają za to stosowne odszkodowanie. 

Projekt nowelizacji wprowadza również zmiany w przepisach OZE. Jedną z kluczowych modyfikacji jest umożliwienie wytwórcom zaliczania energii sprzedanej po cenach ujemnych na poczet rozliczenia obowiązku sprzedaży w ramach systemu aukcyjnego. Nowe regulacje dotyczą także biometanu. Przewiduje się stworzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla instalacji o mocy powyżej 1 MW. Dla biometanowni o mocy poniżej 2 MW oraz powyżej tej wartości przewidziane będą oddzielne aukcje. Ponadto, uproszczona zostanie procedura podłączania biogazu do sieci, gdzie zamiast zgody Prezesa URE wystarczy zawiadomienie regulatora w ciągu 30 dni od rozpoczęcia przesyłu gazociągiem bezpośrednim. 

Co dalej z ustawą?

Po przyjęciu przez Komitet Stały Rady Ministrów projekt trafi teraz do komisji prawniczej, a następnie pod obrady całego rządu. MKiŚ liczy na szybkie uchwalenie nowelizacji, jednak jej proces legislacyjny od dawna napotykał przeszkody. Dopiero po zatwierdzeniu przez rząd ustawa trafi do Sejmu, gdzie odbędą się dalsze prace nad jej ostatecznym kształtem.

    Reklama
    Reklama

    Komentarze

      Reklama