Wiadomości
Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta przez Senat. Nikt nie był przeciw
Za nowelizacją głosowało 91 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz projekt wróci do Sejmu. Senat zaproponował do ustawy siedem poprawek o charakterze legislacyjno-technicznym.
Nowe przepisy wprowadzają zgodne z przepisami unijnymi progi dla przedsiębiorstw energochłonnych. Liczba kategorii Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) firm, które mogą ubiegać się o wsparcie wzrośnie o ponad 50 do 116. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że przyszłoroczna wartość wsparcia dla firm energochłonnych wyniesie 0,5 mld zł.
Ustawa dostosuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. co do wytycznych CEEAG (wytyczne ws. pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią), gdzie nastąpi aktualizacja listy sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych, zgodnie z katalogiem CEEAG. Wprowadza też dwa poziomy ulg. Po pierwsze dla przedsiębiorców w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki poza UE w wysokości 85 proc. obowiązku, oraz dla firm w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki na poziomie 75 proc. Nowe przepisy wprowadzą też opłatę wyrównawczą, która będzie wnoszona przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.
Zgodnie nowelą prosumenci będą mogli zdecydować, czy chcą być rozliczani na podstawie rynkowej miesięcznej ceny energii, czy pozostać w systemie rozliczeń w oparciu o stawkę godzinową. Do 30 czerwca br. wyliczenie wartości energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta odbywało się według tzw. rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej (RCEm). Jednak od 1 lipca 2024 r. wartość tej energii jest wyliczana w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej (RCE), czyli stawkę godzinową. Nowela zakłada, że prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli wrócić do rozliczenia w oparciu o miesięczne ceny energii.
Zachętą do stosowania systemu rozliczenia godzinowego ma być większy zwrot niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) – do 30 proc., zamiast 20 proc. obecnie. Nowelizacja przewiduje ponadto aktualizację depozytu prosumenckiego o współczynnik 1,23. Obecnie współczynnik jest równy 1.
Zgodnie z rozwiązaniami zawartymi w ustawie skrócone mają zostać terminy procedur dla instalacji i projektów dla wybranych źródeł OZE, ze szczególnym uwzględnieniem montowanych na dachach budynków paneli fotowoltaicznych i położonych na tym samym terenie magazynów energii, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz remontu, odbudowy, przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy instalacji OZE. Docelowo, łączny czas trwania procedur administracyjnych ma spaść z 356-416 dni do 149 dni.
Nowe przepisy zakładają ponadto przesunięcie wejścia w życie regulacji dotyczących instytucji prosumenta wirtualnego energii odnawialnej do 2 lipca 2025 roku.
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie