Reklama

Wiadomości

Nowa szefowa MKiŚ przedstawiła przyszłych wiceministrów

Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska
Autor. MKiŚ

Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej, przeglądy ostatnich decyzji oraz konkursów rozpisywanych przez NFOŚiGW – to według nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski najważniejsze działania, jakie podejmie resort.

Reklama

Paulina Hennig-Kloska została w środę powołana przez Prezydenta RP na stanowisko minister klimatu i środowiska oraz oficjalnie objęła ministerstwo. Jak zaznaczyła, wystąpiła do premiera Donalda Tuska o powołanie posłanki KO-Zielonych Urszuli Zielińskiej na stanowisko sekretarza stanu, a Anity Sowińskiej, Mikołaja Dorożały oraz Miłosza Motyki na stanowiska podsekretarzy stanu.

Reklama

Jak poinformowała dziennikarzy, jednym z pierwszych działań będzie analiza „różnych decyzji, które zostały podjęte po 15 października (dniu wyborów – PAP), niekiedy, zapewne pod presją zmiany władzy”. Wymieniła tu decyzję zasadniczą dla projektów jądrowych spółki OSGE, wydaną przy negatywnej opinii ABW.

– Na pewno pilnie zrobić trzeba przegląd programu reform realizowanych przez NFOŚiGW, który w naszej ocenie, patrząc z zewnątrz działa przeciętnie efektywnie – dodała. Według niej są „ogromne pieniądze na transformację energetyczną i cele środowiskowe z ogromnym opóźnieniem realizacji”. Należy się zastanowić jak przyspieszyć, ale i podnieść efektywność wydawania pieniędzy – zaznaczyła minister.

Reklama

Czytaj też

W dalszej perspektywie MKiŚ ma się zająć aktualizacją polityki energetycznej do 2040 r., przygotowaniem strategii dla ciepłownictwa, gdzie oczekiwania sektora są bardzo duże, oraz przygotowaniem strategicznego dokumentu o dojściu Polski do neutralności klimatycznej, „w określonych ramach czasowych, ze wskazanymi źródłami finansowania”. Jak zauważyła, nie ma obecnie oficjalnego rządowego dokumentu wyznaczającego termin osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że cele środowiskowe są „dość dobrze określone” w umowie koalicyjnej i wśród nich jest np. „przywrócenie społecznej kontroli nad lasami”. – W niektórych miejscach na pewno trzeba zatrzymać piły, w innych poszerzyć obszary chronione, zastanowić się jak zmniejszyć eksport drewna – wyjaśniała.

Wskazała też na problem składowisk toksycznych odpadów. Stworzenie planów postępowania z nimi oraz znalezienie źródeł finansowania ma być także priorytetem na pierwsze miesiące nowego rządu.

– Wyzwania są duże, bilans energetyczny kraju się pogarsza, kondycja spółek węglowych jest trudniejsza, a z drugiej strony są duże oczekiwania obywateli w obszarach środowiska, lasów, wód, poprawy jakości powietrza – podkreśliła minister Hennig-Kloska.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama