Reklama

Wiadomości

Niebawem przybędzie tyle OZE, ile powstało w ciągu ostatnich dwóch dekad

Autor. Unsplash

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat ilość produkcji energii eklektycznej z OZE może się podwoić – informuje Reuters.

Reklama

Wzrost wolumenu energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii wynika z wysokiego światowego popytu i dążenia państw do zapewnienia bezpiecznych dostaw energii po odejściu od rosyjskich surowców energetycznych. 

Reklama

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w zaprezentowanym rocznym raporcie przedstawiła perspektywę rozwoju odnawialnych źródeł energii. Szacunki wskazują, że do 2027 roku globalny wolumen energii elektrycznej z OZE wyniesie 2400 GW, co odpowiada dzisiejszej, całościowej produkcji Chin.

Czytaj też

Dane z tegorocznego raportu są o 30% wyższe niż prognozy zakładane w 2021 roku. „Odnawialne źródła energii rozwijały się już szybko, jednak globalny kryzys energetyczny wprowadził je w niezwykłą, nową fazę jeszcze szybszego wzrostu (...)" – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol i przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie tyle samo OZE, ile powstało w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Reklama

Ponadto raport zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu lat OZE staną się dominującym źródłem energii na świecie, odpowiadając za ponad 90% globalnej produkcji, tym samym zrzucając z podium źródła kopalne.

Agencja wskazuje również, ze do 2027 roku światowy popyt na biopaliwa wzrośnie o 22%.

Komentarze