Reklama

Wiadomości

Największa farma wiatrowa Tauronu z tymczasowym pozwoleniem na użytkowanie

Autor. Tauron Zielona Energia / Materiały prasowe

Największa z budowanych przez Tauron farm wiatrowych (58,5 MW), Mierzyn w gm. Karlino, uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, co umożliwia produkcję prądu i wprowadzenie go do sieci - poinformowała spółka. Eksploatacja farmy, którą tworzy 15 turbin, rozpocznie się w drugiej połowie roku.

Reklama

Jak poinformowała w poniedziałek spółka Tauron Polska Energia, uzyskanie tymczasowego pozwolenia na użytkowanie farmy Mierzyn jest efektem pozytywnej weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Największa budowana aktualnie przez Tauron farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 r.

Farmę Mierzyn w gm. Karlino (pow. białogardzki) tworzy 15 turbin wiatrowych, o mocy 3,9 MW każda. Wieże mają ponad 130 metrów wysokości, a całkowita wysokość wiatraka to prawie 200 m. Produkowana tam energia elektryczna pokryje roczne zapotrzebowanie na prąd ponad 68 tys. gospodarstw domowych.

„Farma Mierzyn to największy projekt realizowany w Grupie Tauron w obszarze lądowej energetyki wiatrowej. Podanie napięcia stanowi jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji, której zakończenie planujemy jeszcze w tym roku” - poinformował Michał Orłowski, wiceprezes ds. majątku i rozwoju Tauron Polska Energia, cytowany w komunikacie spółki.

Czytaj też

Podanie napięcia na linie kablowe średniego napięcia na terenie farmy wiatrowej oraz na same turbiny wiatrowe nastąpiło w marcu.

„Było to możliwe w efekcie pozytywnej weryfikacji poprawności funkcjonowania wszystkich urządzeń elektroenergetycznych na stacji GPO (Główny Punkt Odbioru) Mierzyn oraz linii wysokiego napięcia. Podanie napięcia polegało na załączeniu kilkunastokilometrowej linii WN 110kV ze stacji elektroenergetycznej Dunowo do GPO Mierzyn” – wyjaśniła Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu Tauron Zielona Energia.

Reklama

Tymczasowe pozwolenie na użytkowanie (ION) to drugi etap potwierdzenia zdolności generowania i wprowadzania do sieci wytworzonej energii (pierwszym etapem jest EON – pozwolenie na podanie napięcia). Żeby uzyskać ostateczne pozwolenie na użytkowanie (FON), wykonuje się testy (pomiary) w odpowiednich warunkach wietrznych, a stosowne analizy przekazuje operatorowi.

Budowę farmy Mierzyn prowadzi Tauron Zielona Energia, spółka odpowiedzialna w Grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Tauron aktualnie buduje pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 r.: Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

Czytaj też

Tauron buduje również trzy elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW, Postomino o mocy 90 MW oraz Bałków o mocy 54 MW. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino i Bałków w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Grupa Tauron eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi: w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW, w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama