Reklama

Wiadomości

Minister Moskwa: w aktualizacji PEP zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej

Fot. Pexels

Elementem przygotowywanej przez rząd aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.

"Elementem aktualizacji Polityki Energetycznej Polski będzie zwiększenie ambicji w morskiej energetyce wiatrowej. (...) Pozwoli to nam osiągnąć w większym stopniu suwerenność" - powiedziała minister na otwarcie drugiego dnia Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie. W obecnej wersji Polityka przewiduje osiągnięcie w 2040 r. 11 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych.

Jak dodała Anna Moskwa, ostatnie tygodnie potwierdziły polskie podejście do transformacji energetycznej. "Tak dla transformacji. Ale przede wszystkim suwerenność" - wyjaśniła.

"Przede wszystkim bezpieczeństwo, suwerenność, niezależność, gospodarka i portfele pojedynczych obywateli. Transformację w takim kształcie akceptujemy" - mówiła minister. Jak dodała, ostatnie tygodnie i wybuch wojny zweryfikowały podejście, reprezentowane przez wiele europejskich państw, że polityka energetyczna to wyłącznie element polityki klimatycznej, której głównym celem jest z kolei dekarbonizacja.

Czytaj też

"Państwa europejskie zaczęły badać możliwości samowystarczalności. (...) Widzimy, że jest takie podejście, że jest znaczenie, skąd energia pochodzi, jaka jest jej narodowość" - stwierdziła minister klimatu.

Jej zdaniem UE przy transformacji i dekarbonizacji może wpaść w kolejną pułapkę. "Tak jak europejska polityka energetyczna jest uzależniona od surowców rosyjskich, tak szybko może uzależnić się od odnawialnych źródeł energii z zewnątrz" - powiedziała Anna Moskwa.

Wyjaśniła, że rozwój technologii wodorowych jest ważny, ale "możemy wpaść w pułapkę: wodór za wszelką cenę". W wielu państwach jest podejście, aby pozyskać wodór jak najszybciej i w tym celu go importować; w polskiej polityce wodorowej na pierwszym miejscu stawiamy produkcję krajową - wyjaśniła minister klimatu.

Źródło:
PAP

Komentarze