Reklama

Wiadomości

Koszty nie odstraszają inwestorów. Offshore wind w Europie złapał wiatr w żagle

Autor. chuyu2014 / Envato Elements

Nigdy wcześniej na Starym Kontynencie nie przybyło tylu mocy w offshore wind co w 2023 r. – wskazuje organizacja WindEurope. Pomimo wzrostu kosztów projektów, to w ubiegłym roku zatwierdzono plany budowy nowych 8 morskich farm wiatrowych w Europie.

W Europie w ubiegłym roku powstało 4,2 GW nowych mocy zainstalowanych w morskich farmach wiatrowych (offshore wind), z czego 3 GW tylko w samej Unii Europejskiej – opisuje WindEurope, promujące energetykę wiatrową i zrzeszające organizacje z sektora z całego świata. Dla Starego Kontynentu i UE to nowy rekord – nigdy wcześniej w ciągu jednego roku nie wystartowało tyle nowych morskich farm wiatrowych, co w 2023.

Reklama

Największy udział w postępach miały Francja, Wielka Brytania oraz Holandia. Niderlandy są niekwestionowanym liderem pod względem nowych mocy z offshore wind. Wszystko dzięki uruchomieniu największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej (MFW) Hollandse Kust Zuid o mocy ponad 1,5 GW. W projekt u wybrzeży Holandii zaangażowały się duże europejskie spółki: BASF, Allianz i Vattenfall.

Koszty projektów na morzu rosną, ale inwestorzy nie rezygnują

Rok 2023 był rekordowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie pod jeszcze jednym względem. Zatwierdzono plany budowy 8 projektów MFW o łącznej mocy ponad 9 GW, a łączna wartość przedsięwzięć przekracza 30 miliardów euro i nigdy wcześniej nie była tak wysoka.

Reklama

Jednocześnie WindEurope wskazuje, że taki nagły skok był do przewidzenia: w 2022 r. wstrzymano decyzje dotyczące kilku projektów ze względu na trudną sytuację na rynku (zatwierdzono zaledwie 0,4 GW nowych mocy). Kiedy zrobiło się spokojniej, inwestorzy odzyskali pewność i postawili kropkę nad i.

Największym problemem offshore wind pozostają rosnące koszty, które napędza inflacja. Negatywny wpływ na kondycję branży i realizację projektów mają także obawy o łańcuchy dostaw i możliwości produkcyjne fabryk elementów turbin etc.

Polskie starania na Bałtyku

WindEurope zwróciło uwagę także na postępy - raczkującego jeszcze – sektora offshore wind. Organizacja odnotowała finalną decyzję Orlenu i Northland Power ws. rozpoczęcia budowy Baltic Power, a także planowanych inwestycji w Szczecinie (dwie fabryki Vestas i jedna Windar) czy Świnoujściu (terminal instalacyjny).

Reklama

Jak pisaliśmy na łamach Energetyka24, rok 2024 będzie niezwykle ważny dla spółek zaangażowanych w budowę wiatrowych elektrowni na Bałtyku. Jeszcze w tym roku dojdzie do kolejnych rozstrzygnięć, m.in. ma zapaść ostateczna decyzja inwestycyjna dla Baltica 2, wspólnego projektu PGE i Ørsted.

Reklama

Komentarze

    Reklama