Reklama

Wiadomości

Grupa Boryszew akcjonariuszem EIT InnoEnergy. Kolejny etap współpracy

Autor. mat. prasowe / Boryszew

Grupa Boryszew przystąpiła do akcjonariatu EIT InnoEnergy, funduszu skupiającego się na inwestowaniu w innowacyjne technologie i spółki. Dla EIT to koniec rundy inwestycyjnej rozpoczętej w 2023 r., podczas którego pozyskała 140 mln euro środków.

Materiał sponsorowany

Inwestorami EIT InnoEnergy w tej rundzie – oprócz Grupy Boryszew – zostały zarówno nowe podmioty (Societe Generale, Santander CIB, PULSE – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling, OMV, OMV Petrom, NIIT), jak i dotychczasowi akcjonariusze (Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie).

Dla EIT i Boryszew to kolejny etap współpracy. W I kwartale tego roku wspólnie uruchamiały spółkę Repono (Boryszew jest jednym z jej inwestorów). Celem Repono jest budowa magazynów energii, które do 2030 roku mają osiągnąć pojemność 100 GWh. Spółka ma działać na europejskich rynkach, w tym polskim, docelowo miałaby zdobyć 10 proc. udziałów na rynku magazynowania energii.

Reklama

– Transformacja energetyczna nabiera tempa na całym świecie, a w wielu zachodnich gospodarkach obserwujemy przyśpieszenie reindustrializacji. To szansa dla EIT InnoEnergy, naszych spółek portfelowych i partnerów z naszego ekosystemu. Jako pionier inwestycji w czyste technologie, od wielu lat wspieramy przemysłowych czempionów w ich transformacji. Współpraca z globalnymi liderami przemysłu pozwala realnie przyśpieszyć zrównoważoną transformację globalnej gospodarki. Dołączenie Boryszewa do akcjonariatu InnoEnergy wzmacnia pozycję w sektorach o istotnym potencjale wzrostu – w tym w branży automotive i przetwórstwa metali, które są kluczowe dla powodzenia planu reindustrializacji UE – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Centralnej.

– Jako jeden z liderów przemysłowych w Polsce dążymy do dekarbonizacji naszej produkcji. Dlatego skupiamy się na rozwoju inicjatywy strategicznej Boryszew Sustainability Horizon 2030. Inwestycja w InnoEnergy jest częścią tej zielonej strategii. Ponieważ technologie niskoemisyjne są dla nas kluczowym elementem transformacji, zamierzamy wykorzystać synergie między naszą grupą a inwestycjami prowadzonymi przez InnoEnergy w obszarach technologii energetycznych, gospodarki o obiegu zamkniętym i motoryzacji– dodaje Wojciech Kowalczyk, prezes Grupy Boryszew S.A.

Reklama

Zarówno EIT, jak i Boryszew to duże podmioty. Portfolio EIT InnoEnergy obejmuje obecnie 200 spółek, a cztery z nich osiągnęły już status jednorożców. Do 2030 roku spółki portfelowe InnoEnergy mają potencjał uzyskania łącznych przychodów na poziomie 110 mld euro oraz ograniczenia emisji o ekwiwalent 2,1 G ton CO2. Łącznie spółki pozyskały dotychczas 25 mld euro inwestycji.

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych i stali oraz chemii przemysłowej. Grupa zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników w 34 zakładach zlokalizowanych w 10 krajach na 4 kontynentach. Grupa Boryszew jest notowana na GPW w Warszawie. W 2023 roku osiągnęła 5,7 mld zł przychodów.

Reklama
Reklama

Komentarze